Aug 26, 2016
World & USA #Rugby #WRugby Schedule Aug 22-28, 2016
Logos: USA Rugby and World Rugby
Doug Coil
International
Kenya 34-10 Hong Kong A27
The Rugby Championship A27
New Zealand 29-9 Australia
Argentina 26-24 South Africa
Aviva Premiership/PRO 12 Rugby Preseason
Ulster 29-19 Northampton Saints
Ulster A 48-38 Canada A
Leicester Tigers 42-38 Ospreys
Bath 39-19 Leinster
Gloucester 33-19 Glasgow Warriors
Munster 52-21 Worcester Warriors
London Irish 46-21 Loughborough
Newport Gwent Dragons 16-32 Exeter Chiefs
Edinburgh 21-26 Newcastle Falcons
Wasps 19-9 Bristol
Currie Cup
Golden Lions 60-12 Boland Cavaliers A26
Pumas 35-41 Griquas
Eastern Province Kings Western Province A27
Cell C Sharks Blue Bulls
Mitre 10 Cup
Otago 44-21 Wellington
Manawatu 34-31 Southland
Auckland 37-15 Northland
Waikato 26-15 North Harbour A27
Taranaki 55-28 Hawke’s Bay A27
Canterbury v Tasman A28
Counties Man v Bay of Plenty A28
Top 14
Pau 18-22 Toulon
Racing 92 29-16 Lyon
Bayonne 12-12 Castres
Brive 28-20 Paris
Toulouse 22-17 Bordeau-Begles
Montpellier Clermont
Grenoble 19-22 La Rochelle
Rugby Pro D2 – France
USA Perpignan 19-16 Stade Montois
Albi 23-23 Carcassonnaise
CS Bourgoin-Jallieu 19-18 Colomiers
Union Sportive Oyonnax 36-10 Angouleme
US Dax 20-19 Aurillac
Vannes 23-20 US Montauban
Biarritz Olymique 25-6 Narbonne
Sudamerica Rugby Division B/C Repechage A27
Ecuador 21-3 Guatemala
Sevens
Red Bull University Sevens USA Qualifier – Lindenwood 26-10 Arizona State
Serevi Rugbytown Sevens (Aug 26-28) Pools, Schedule/Results, Stream
Club Men
D1
New York Athletic Club 50-0 Capital Rugby Union Selects
Doylestown (D2) Schuylkill River Exiles D1 (Mid-Atlantic Non League)
Kansas City Blues 26-14 Palmer Dragons (Midwest)
Metropolis 41-6 Milwaukee Barbarians (Midwest)
Chicago Lions 13-10 Cincinnati Wolfhounds (Midwest)
Chicago Griffins 78-0 Columbus (Midwest)
Park City Haggis 19-36 Salt Lake City Spartans (Rugby Utah Senior Men)
Utah Brothers 24-19 Salt Lake City Gladiators (Rugby Utah Senior Men)
United Rugby West Valley Lions (Rugby Utah Senior Men)
D2
Lancaster Roses 39-0 Union County (Mid-Atlantic/Empire GU Non-League)
Buffalo 15-31 Cleveland Crusaders (Empire/MidW)
Albany Knickerbockers 44-34 Newport (New England)
Burlington 10-68 Mystic Barbarians (New England)
Hartford Wanderers 54-5 Amoskeag (New England)
Providence L/W Worcester (New England)
South Shore Anchors Boston Irish Wolfhounds D2 (New England)
Green Bay Celtics Wisconsin (Midwest)
Fox Valley Maoris 3-36 South Side Irish (Midwest)
Chicago Blaze 26-14 Indianapolis Impalas (Midwest)
Detroit Fort Wayne (Midwest Non-League)
St Paul Pigs 12-34 Eastside Banshees
D3
Chicago Griffins D3 Chicago Westside Condors (Midwest) ppd
D4
St Paul Pigs D4 7-45 Eastside Banshees D4
Tournaments
Atlantic Cup – (Delaware) – NOVA Cup Winners
College Men
D1
Syracuse Buffalo (Non Conference)
Notre Dame College 59-5 Wheeling Jesuit (Non Conference)
St Bonaventure 17-19 South Buffalo (RugbyEast v Club)
Iona 48-0 Fairfield (Non Conference) A28
International Women
Bristol Ladies 40-5 Swansea Women
Worcester Valkyries 5-15 Aylesford Ladies
Lichfield Ladies Scotland
Club Women
Capital Rugby Union Women Selects 59-10 Empire GU Rugby
College Women