International & USA Rugby Club/College Results N9-15, 2015

November 12, 2015

International & USA Rugby Club/College Results N9-15, 2015

USA_Rugby_Logon1yeeDbb_400x400

Logos: USA Rugby and World Rugby

Doug Coil

International

European Rugby Champions Cup

Leicester Tigers 30-20 Stade Francais Paris N13

Oyonnax Ulster N14 ppd

Racing 92 Glasgow Warriors ppd

Munster 32-7 Benetton Treviso

Saracens 32-7 Toulouse

Northampton Saints 15-11 Scarlets

Leinster 6-33 Wasps N15

Bordeaux-Begles ASM Clermont-Auvergne ppd

RC Toulon Bath ppd

Ospreys 25-13 Exeter Chiefs

European Rugby Challenge Cup

Harlequins 41-18 Montpellier N12

Brive 13-9 Newcastle Falcons N13

Edinburgh 28-10 Grenoble

Enisei-STM 14-31 Connacht N14

Rugby Calvisano 9-50 Cardiff Blues

Worcester Warriors 19-3 La Rochelle

London Irish 48-10 Agen

Gloucester 23-10 Zebre

Pau Castres Olympique ppd

Gwent Newport Dragons 30-12 Sale Sharks N15

World Rugby Classic

USA Classic Eagles 12-29 South Africa N9

USA Classic Eagles 48-19 Italy – Plate SF -N12

USA Classic Eagles 5-17 France -Plate Final N14

Rugby Africa 7s Olympic Qualifier: Johannesburg, South Africa, N14-15

Kenya 21-17 Zimbabwe – Final

Morocco 19-12 Tunisia – 3rd

Oceania Rugby 7s Olympic Qualifier, Auckland, NZ – Oceania 7s Day One

Australia 50-0 Tonga – Final

Samoa 54-0 Papua New Guinea – 3rd

The Men’s Club

BC Premier

Seattle Saracens 32-0 UNCOB Ravens

D1

Life 88-0 USA South Panthers

Schuylkill River Exiles 29-12 Raleigh Vipers

Rocky Gorge 31-7 Norfolk Blues

Baltimore-Chesapeake 28-17 Pittsburgh Harlequins

Palmer College Dragons 12-56 Chicago Blues

Austin Huns 35-26 Dallas Harlequins

San Diego Old Aztecs 10-61 Life West Gladiators

North County Ghurkhas 22-53 Life West Gladiators

Rugby Gold Cup (Kansas City)

Metropolis 24-25 Dallas Reds (N13)

Kansas City Blues 26-30 Austin Blacks (N13)

Kansas City Blues 24-20 Dallas Reds (N15)

Metropolis 19-27 Austin Blacks (N15)

Pasadena Ventura County

D2

Atlanta Renegades 17-34 Life Running Eagles D2

Long Island 5-58 New Haven

White Plains 19-26 Village Lions

New York 37-6 Lansdowne

Princeton AC 31-47 Morris

Union Montclair

Bayonne 34-17 Monmouth

Buffalo 77-0 South Buffalo

Rochester Aardvarks 37-5 Ken-Ton

Old Gaelic W-L Doylestown Dragons

Severn River 14-56 Lancaster Roses

D3

Camp Lejeune Misfits Fort Bragg

Brooklyn 17-31 Rockaway

Suffolk Bull Moose 63-0 Gotham Knights

New York Old Maroon

Danbury 31-28 Fairfield Yankeees

Village Lions D3 L-W Montauk

New Haven D3 33-26 Hudson Valley

Princeton AC Morris

Union Montclair

North Jersey 65-17 Monmouth

Buffalo 64-0 South Buffalo

Rochester Aardvarks 41-24 Rochester Colonials

Boston D3 21-10 Charles River

Mad River/Stowe 22-5 Boston Maccabi

North Shore 29-18 Freedom

Framingham New London County

Old Gold L-W Boston Irish Wolfhounds D3

Springfield 10-34 MIT

Washington Renegades 20-15 North Bay

Washington Irish D3 31-46 Blue Ridge

Rocky Gorge D3 42-28 Frederick

Happy Valley Barbarians 7-39 South Jersey Devils

Jersey Shore 3-77 Reading

Virginia Beach Falcons 46-28 Blacksburg

Cedar Rapids Headhunters 13-68 Des Moines

Austin Horde 8-46 San Antonio

Fort Hood Phantoms 0-45 Austin Blacks D3

Grand Prairie Mavericks 10-45 Dallas Athletic D3

Euless Dallas Reds D3

Denton 31-20 Alliance

Katy lions 0-29 San Marcos Greys

Houston United 0-40 Lonestar

Houston United D3 47-40 Kingwood Crusaders

New Mexico Brujos 12-38 Albuquerque Aardvarks

Fort Bliss 62-6 Santa Fe Santos

El Paso Scorpions 28-52 Las Cruses Horny Toads

Huntsville Nashville Grizzles

Gadsden Pioneers xxx Clinch River Crusaders -Cancelled CR

D4

Harrisburg L-W Wilkes-Barre Scranton

Philadelphia Gryphons Delmarva

Washington Renegades D4 38-0 North Bay D4

Prince William County 69-7 Western Suburbs D4

Patuxent River Lions 17-37 Chambersburg Turtleheads

Chicago Blaze D4 10-34 Peoria Pigs (Illinois D4 Championship)

Men’s College

D1A

St Mary’s 51-10 San Francisco State

St Mary’s B 113-10 San Francisco State B

Cal Poly Fresno Rugby

Santa Clara 17-27 UC Davis

UC Santa Barbara CSU Long Beach

New Mexico 17-85 Indigenous Australian Invitation U20 – N9

Indiana 34-14 Ohio State – Big Ten Final 4:30pm ET Indiana Ohio State Steam

Michigan 0-84 Wisconsin – Big Ten 3rd

Michigan B 12-27 Minnesota

Purdue 52-26 Iowa

Illinois 68-10 Michigan State

Indiana B 33-5 Wisconsin B – Big Ten B-Side Championship

Oklahoma 56-0 UTEP

Texas Tech 13-12 Texas State

Iona 36-14 Stony Brook

New Mexico L-W Air Force (Rugby West)

D1

North Carolina 28-0 Wake Forest (ACRL) fft

Clemson 52-12 Virginia Tech (ACRL)

Maryland 28-0 Virginia (ACRL) fft

Middlebury 8-29 Northeastern (ECRC)

Kansas 24-39 Arkansas (HOA)

Oklahoma State Nebraska (HOA)

Columbia 17-17 Penn (Ivy)

Dartmouth 51-19 Harvard (Ivy)

Princeton 12-22 Cornell (Ivy)

Brown 17-12 Yale (Ivy)

Pittsburgh 36-12 Temple (Keystone) SF

James Madison 33-13 St. Joe’s (Keystone) SF

Temple 22-17 St. Joe’s -Keystone Consolation (OT)

Pittsburgh 27-39 James Madison – Keystone Final N15

Eastern Washington 24-34 Washington (NCRC)

Alabama 27-34 South Carolina (SCRC)

Tennessee 30-13 Florida (SCRC)

Middle Tennessee State 36-0 Georgia Southern (SIRC) – MTSU win SIRC North

Navy 32-17 Notre Dame College

North Texas 58-18 U Houston (SWC)

D2

Grand Valley State 23-17 Northern Iowa

Colorado School of Mines 54-22 Winona State

Lindenwood-Belleville 15-3 UMissouri S&T

Coastal Carolina 21-27 Salisbury

Salve Regina 11-14 Springfield

Rhode Island 15-7 Vermont (NEC)

Coast Guard 24-21 IUP

UMass Lowell 48-21 Roger Williams (Rugby NE) Championship

Oswego 37-27 OT Niagara (Upstate NY) SF

Geneseo 5-31 Cortland (Upstate NY) SF

Oswego 18-5 Cortland (Upstate NY) Final

Western New England 27-32 Plymouth State (Colonial Coast)

NSCRO

Catholic 34-29 Loyola MD (SF)

Mount St Mary’s 73-10 American U SF

Catholic 10-41 Mount St Mary’s

Baldwin-Wallace Southern Indiana

Robert Morris St. John’s U

Baldwin-Wallace Southern Indiana Winner v Robert Morris St. John’s U Winner

Susquehanna 58-3 Penn State-Berks

Lafayette 26-34 Bucknell

Duke Elon

Lyndon State Mitchell

Sewanee Lee

Bryan Alabama Birmingham

North Florida Ave Maria

Eckerd Florida Gulf Coast

North Florida 79-32 Daytona Beach

Colorado Mesa Metro State

Colorado State-Pueblo Northern Colorado

Central Oregon CC Puget Sound

Southern Oregon Seattle

Oregon Inst. Tech Seattle (N15)

Lamar LeTourneau

St Edward’s Stephen F Austin

Dallas Southern Methodist

Midwestern State Sam Houston State

TAMU Central Texas 5-25 Tarleton State

Maine-Orono 17-18 Plattsburgh

Salem State 62-12 Canisius

Women’s Club

International

England 8-3 Ireland

Women’s Premiership

Worcester Ladies 7-21 Richmond Women

Bristol Ladies 78-3 Aylesford Bulls Ladies

Lichfield Ladies 10-20 Saracens Women

DMP Sharks 10-33 Wasps Ladies

Oceania Rugby 7s Olympic Qualifier, Auckland, NZ – Oceania 7s Day One

Torneo International Elche 7s

Great Britain 35-19 France -Championship

Spain 12-5 Ireland -3rd

WPL

Atlanta Harlequins 22-54 San Diego Surfers

DC Furies 13-51 Oregon Sports Union

Twin Cities Amazons 23-29 Berkeley All Blues

Glendale Raptors 44-20 New York

Atlanta Harlequins 18-5 DC Furies (7/8th)

San Diego Surfers 29-22 Oregon Sports Union (5/6th)

New York 12-24 Twin Cities Amazons N15 3rd/4th

Glendale Raptors 26-17 Berkeley All Blues- N15 Final

D1

Oklahoma Roses 0-68 Austin Valkyries

HARC Sharcs Dallas Harlequins

D2

Charleston/Savannah 0-91 Charlotte

Burlington Charles River

Providence 10-0 Brooklyn

Kansas Jayhawks Columbia Black Sheep

Belmont Shore Pasadena

Tempe 15-22 Las Vegas Slots

Women College

NCWVRA Varsity Championships

Quinnipiac 84-7 West Chester

Brown 19-27 AIC

Dartmouth 7-14 Norwich

Army 58-21 Harvard

D1

Army 60-15 Navy

Northern Illinois 24-36 Iowa State (Play-in)

Kent State 0-50 Michigan (Play-in)

Princeton 86-10 Boston College (Play-in)

Virginia Tech 32-43 North Carolina

Virginia 83-12 George Mason

Temple James Madison

Florida International Florida (SIRC)

Oregon 38-39 Oregon State (Pac Mtn)

D2

Colorado Mesa Bye

Winona State 114-5 U Illinois Chicago

UW Steven’s Point 19-53 Mankato State

Montana State Bye

Bowdoin 67-0 Maine-Orono

Kutztown 26-17 Geneseo

Coast Guard 58-12 Tufts

Vassar 50-12 Delaware

Cincinnati over UW Lacrosse

IUP over Ferris State

Illinois State 5-63 Eastern Kentucky

Davenport 132-3 Slippery Rock

Bloomsburg 78-5 Grand Valley State

Rutgers 31-19 Stonehill

St Michael’s 36-17 Smith

Ithaca 24-19 Albany

NSCRO

Wayne State 65-10 Gustavus Adolphus

MSU-Moorhead 84-5 UW-Platteville

Wayne State MSU-Moorhead UW-Platteville (West)

UMass Dartmouth 45-5 Franklin Pierce

U New England 22-29 OT New Haven

UMass Dartmouth New Haven (Northeast)

U Rochester 26-29 Colgate

Grove City 23-39 Denison

U Rochester 53-10 Grove City

Colgate Denison (Central)

Mount St Mary’s 41-20 Fordham

William & Mary 7-67 Lee Univ.

Mount St Mary’s L-W Lee Univ. (Mid-Atlantic South)

North Texas 17-10 Texas State

Sam Houston State 24-0 Rice

Home

About Author

North American Rugby News With A USA Slant