International & USA Rugby Club/College Results N2-8, 2015

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

November 5, 2015

International & USA Rugby Club/College Results N2-8, 2015

USA_Rugby_Logon1yeeDbb_400x400

Logos: USA Rugby and World Rugby

Doug Coil

International

Aviva Premiership

Harlequins 16-14 Sale Sharks

London Irish 14-45 Bath

Worcester Warriors 28-20 Newcastle Falcons

Northampton Saints 6-12 Saracens

Exeter Chiefs 19-6 Leicester Tigers

Wasps 23-3 Gloucester

Guinness Pro12

Connacht 33-19  Benetton Treviso

Leinster 19-15 Scarlets

Ospreys 36-3 Zebre

Cardiff Blues 30-35 Glasgow Warriors

Edinburgh 14-16 Munster

Newport Gwent Dragons 12-19 Ulster

Top 14

CA Brive 16-3 Bordeaux Begles

Castres Olympique Racing-Metro 92

La Rochelle 38-3 Oyonnax

RC Toulonnais 52-8Montpellier Herault RC

Section Paloise 33-31 Agen

Stade Francais Paris 14-9 Clermont

Stade Toulousain 52-12 Grenoble FC

Men’s Club

ARP

Boston 3-92  Life

NYAC 28-35 Old Blue

Boston Irish Wolfhounds 22-57 Life (N8)

BC Premier League

Seattle Saracens 19-38 UBC Thunderbirds

D1

Seattle Saracens D1  UBC Thunderbirds D1

Raleigh Vipers 17-26 Potomac Exiles

Northern Virginia xxx Baltimore-Chesapeake Brumbies ppd

Pittsburgh Harlequins 44-41 Norfolk Blues

Schuylkill River Exiles 16-40 Rocky Gorge

Cincinnati Wolfhounds 39-12 Columbus

Milwaukee Barbarians 11-53 Chicago Lions

Palmer College Dragons 36-56 Metropolis

Chicago Griffins 34-17 Kansas City Blues

D2

Long Island 19-61 White Plains

New Haven 25-21 Village Lions

New York 36-0 Old Blue D2

Montclair 13-61 Princeton AC

Morris 32-27 Monmouth

Union 60-3 Bayonne

Ken-Ton 0-53 Buffalo

South Buffalo 27-32 Syracuse

Amoskeag 77-7 Providence

Mystic River D2 48-24 South Shore

Portland 76-19 Burlington

Saratoga Springs 14-33 Newport

Worcester Albany

Severn River 22-22 Old Gaelic

Media 19-37 Philadelphia-Whitemarsh

Lancaster Roses 23-23 Washington irish

Richmond Lions 47-7 Washington

Doylestown Dragons Brandywine

Chicago Blaze 88-5 Chicago Riot

Wisconsin 24-5 Eastside Banshees

Metropolis D2 16-40 Green Bay Celtics

Detroit 10-69 Cleveland Crusaders

Dayton Flying Pigs 0*-76 Detroit Tradesmen (0 or Not reported?)

Knoxville Possums Chattanooga

Battleship 25-57 Memphis Blues

Florida Cup

Naples W/L Miami Tridents – Cup SF

Gainesville 27-17 Brevard – Cup SF

Saratoga W/L Ft Lauderdale – Plate SF

Jacksonville L/W Boca Raton – Plate SF

Tallahassee L/W Miami Bowl SF

Tampa 19-26 Daytona Beach Bowl SF

Pelicans W/L Indian River – Shield SF

Orlando W/L Palm Beach – Shield SF

Naples Gainesville – Cup Final N8

Brevard Miami Tridents – Cup Consolations

Sarasota Boca Raton – Plate Final

Ft. Lauderdale Jacksonville – Plate Consolations

Daytona Beach 66-7 Miami – Bowl Final

Tampa Bay Krewe 83-18 Tallahassee – Bowl Consolations

Orlando Pelicans – Shield Final

Indian River Palm Beach – Shield Consolations

D3

Fort Bragg Cape Fear

Triad 0-7 Chapel Hill Warriors

Brooklyn 35-17 Suffolk

Old Maroon 5-31 Gotham

Rockaway 51-16 New York

Danbury 50-10 Montauk

Fairfield Yankees 46-10 Hudson Vally

New Haven 74-5 Village Lions

Montclair 43-8 Princeton AC

Morris Monmouth

Union 8-41 North Jersey

Rochester Aardvarks 34-18 Lockport

Rochester Colonials 43-17 Buffalo

South Buffalo Syracuse

Rocktown 9-29 Newport News Mariners

James River 43-0 Norfolk Blues D3

Roanoke W-L Rappahannock

Virginia 31-36 Virginia Beach Falcons

Baltimore-Chesapeake Brumbies D3 19-31 Washington Renegades

Blue Ridge 85-19 Quantico

West Potomac Beavers 20-26 Potomac Exiles D3

Western Suburbs 21-17 Washington Irish D3

North Bay 57-7 Frederick

Schuylkill River Exiles D3 29-17 Lehigh Valley Hooligans

Hibernians 5-85 South Jersey Devils

Blackthorn 34-19 Northeast Philadelphia Irish

White Horse 23-17 Happy Valley Barbarians

Springfield 7-26 Boston Irish Wolfhounds D3

Old Gold 28-0 Framingham

MIT 50-25 New London County

Charles River 18-17 Mad River/Stowe

Boston Maccabi 29-16 Freedom

Boston D3 14-5 North Shore

Clinton Muddy River Cedar Rapids Headhunters

Des Moines 64-12 Iowa City Ducks

Wichita 34-33 Kansas City Islanders

Portland Pigs D3 13-5 Oregon Sports Union D3

Eugene Stags Kitsap Renegades

Alliance 0-53 Grand Prairie Mavericks

Fort Hood 22-22 San Antonio

El Paso Scorpions 12-41 Albuquerque Aardvarks

Fort Bliss 35-10 New Mexico Brujos

Santa Fe Santos 28-0 Las Cruses Horny Toads

Nashville Grizzles Chattanooga D3

D4

Southern Pines D4 L/W Charlotte D4

Clayton Bootleggers 10-29 Raleigh Vipers D4

Clayton Bootleggers B 39-0 Guilford College

Southern Pines D4 W/L Duke Graduates

Duke Graduates Charlotte D4

Wilkes-Barre Scranton Breakers 88-7 Philadelphia Gryphons

Schuylkill River Exiles Harrisburg

Western Suburbs D4 L/W Patuxent River Lions

Prince William County 24-20 Washington Renegades D4

North Bay D4 7-73 Chambersburg Turtleheads

Black Swamp Mercenaries Columbus Coyotes

Chicago Blaze D4 49-17 Champaign Flatlanders

Peoria Pigs 21-17 Chicago Ducks

Men’s College

D1A

Michigan 31-35 Ohio State (Big Ten)

Michigan State 37-18 Purdue (Big Ten)

Wisconsin 13-20 Indiana (Big Ten)

Minnesota 32-24 Iowa (Big Ten)

Davenport  7-45 Arkansas State

Davenport JV 10-25 Arkansas State JV

Wheeling Jesuit 86-13 West Virginia (Rugby East)

Penn State 24-15 Kutztown (Rugby East)

Penn State B 18-10 Kutztown B

Buffalo 7-36 St Bonaventure (Rugby East)

Air Force 31-25 Army (Rugby West/Rugby East)

New Mexico Colorado State (Rugby West)

D1

North Carolina State 3-60 North Carolina (ACRL) N6

Virginia Tech 47-3 Virginia (ACRL)

AIC 72-7 Boston College (ECRC)

UConn 72-15 Albany (ECRC)

UConn B 39-5 Albany B

Northeastern 57-7 Fairfield (ECRC)

UMass 76-10 Middlebury (ECRC)

Stony Brook 28-32 Syracuse (Empire) Final N8

James Madison 20-8 Rutgers (Keystone) QF

St. Joe’s 78-17 Lock Haven (Keystone) QF

Pittsburgh 52-7 Villanova (Keystone) QF

Temple 52-8 Millersville (Keystone) QF

West Chester 43-21 Shippensburg

Iowa State 21-22 Missouri (HOA)

Notre Dame College St Louis U

Arkansas 10-56 Louisiana State

Arkansas B 5-53 Louisiana State B

Penn 24-29 Brown (Ivy)

Dartmouth 90-17 Columbia (Ivy)

Yale 21-13 Cornell (Ivy)

Western Michigan 46-5 Dayton (MAC) SF Playoff

Bowling Green 65-19 Ohio U (MAC) SF Playoff

Western Michigan 27-29 Bowling Grees (MAC) Final

Auburn fft L/W Ole Miss (SCRC)

Kentucky 19-17 Georgia (SCRC)

South Carolina 59-12 Mississippi State (SCRC)

U Central Florida 22-43 Florida International (SIRC)

U South Florida 19-12 Florida State (SIRC)

Georgia Tech 0-72 Georgia Southern (SIRC)

Memphis Kennesaw State (SIRC)

Texas Tech 10-37 North Texas (SWC)

Florida Atlantic Florida Gulf Coast (Florida Cup)

Utah 29-22 Boise State

D2

Salisbury State 10-13 Towson (Capital) Final

Virginia Commonwealth 0-58 Virginia Military Institute (Cardinal)

Mary Washington 25-29 Old Dominion (Cardinal)

Virginia Military Institute 50-26 Old Dominion (Cardinal) Final N8

Plymouth State Mass Maritime (Colonial Coast)

Wentworth IT UMass Dartmouth (Colonial Coast)

Wheaton 0-31 Salve Regina (Colonial Coast)

Endicott 34-21 Johnson & Wales (Colonial Coast)

Washington U 10-27 Missouri S&T (Gateway)

SIU Principia (Gateway)

Grand Valley State 22-12 Xavier (Great Lakes) Final

Rowan 25-11 Drexel (MARC) SF Playoff

IUP 36-23 York (MARC) SF Playoff

Rowan 39-10 IUP (MARC) Final N8

Vermont 34-33 New Hampshire (NEC)

Boston U L/W Coast Guard (NEC)

Rhode Island 51-23 Norwich (NEC)

Winona State 20-19 North Dakota State (Northern Lights) SF

UMinnesota-Duluth 28-0 Mankato State (Northern Lights) SF

Winona State 0-64  UMinnesota-Duluth  (Northern Lights) Final N8

Roger Williams 20-17 Bryant (Rugby NE) Playoff

Bentley 27-39 UMass Lowell (Rugby NE) Playoff

Roger Williams UMass Lowell (Rugby NE) Final

UNC-Wilmington W/L Appalachian State (Southern) SF

East Carolina 26-45 Coastal Carolina (Southern) SF

UNC-Wilmington 23-17 Coastal Carolina Winner (Southern) Final

RPI 29-22 Molloy (TriState) Final

Niagara 59-5 RIT (Upstate NY) Playoff

Buffalo State 21-23 Geneseo (Upstate NY) Playoff

UW-Whitewater 46-17 Northern Iowa (WIIL) SF

Lindenwood-Belleville 40-11 Northern Michigan (WIIL) SF

UW-Whitewater 45-20 Lindenwood-Belleville  (WIIL) Final N8

Northern Iowa 48-20 Northern Michigan Winner (WIIL) 3rd N8

NSCRO

Allegheny Fairmont State (Three Rivers)

Robert Morris 41-22 Franciscan (Three Rivers)

Ave Maria Eckerd

Covenant Bryan

Freed Hardeman 0-28 Belmont

Tennessee Tech Tennessee-Chatanooga

American 17-33 Catholic

Mount St Mary’s 79-7 Navy C

William & Mary 40-5 U Richmond (Cardinal) SF

Christopher Newport 36-10 Roanoke (Cardinal) SF

William & Mary Christopher Newport (Cardinal) Final

Lafayette Gettysburg

Susquehanna 73-5 Widener

PSU Berks 22-10 Neumann

Bucknell LaSalle

Salem State 44-17 Trinity – NERFU Challenge Cup Champ

Southern Indiana 66-22 Pitt State

Lee North Alabama (N8)

Baldwin Wallace Ashland (Great Lakes) SF

Ohio Wesleyan L/W Calvin College (Great Lakes) SF

UW-Stevens Point UW- Eau Claire

Tarlton State Prairie View A&M

Stephen F Austin UT San Antonio

St. Edward’s 66-5 Southern Methodist

Sam Houston State 36-5 Central Texas

Angelo State Dallas

LeTourneau 36-7 Midwestern State

Metro State Colorado State-Pueblo

Denver Colorado Mesa ppd

Seattle Puget Sound

Women’s Club

International

England 0-11 France

Women’s Premiership

Lichfield Ladies 59-5 Worcester Ladies

Saracens Women 22-0 Wasps Women

Aylesford Bulls Ladies 24-22 DMP Sharks

Richmond Women 31-22 Bristol Ladies

WPL

Glendale Raptors 46-31 Beantown (Non League)

D1

Albany 15-0 Monmouth

Village Lions 10-40 Boston

Chicago North Shore Cincinnati Kelts

Minnesota Valkyries County Will Morrigans

Fort Wayne Chicago

Austin Valkyries 66-0 Griffins

D2

Seattle Saracens D2 42-0 Langley

Doylestown 17-17 NOVA

York Lancaster Thorns 78-7 Frederick

Maryland Stingers 10-7 DC Furies

Harrisburg 65-7 Chesapeake

Augusta Furies 29-7 Atlanta Harlequins D2

Charleston Savannah Hurricanes 10-17 Columbia Bombshells

Eno River Fort Bragg

Minneapolis Menagerie 17-26 Wisconsin

Hartford 39 -7 Morris (Playoff)

Portland Worcester (Playoff)

Orlando 53-0 Florida Gulf Coast (Florida Cup)

Jacksonville Florida International (Florida Cup)

Ft Miami Florida Gulf Coast (Florida Cup)

Tampa v U Central Florida (Florida Cup)

Ft Miami 53-28 U Central Florida

Jacksonville 0-24 Orlando

Tampa 0-5 Jacksonville

D3

Phoenixville White Horse 114-8 Rappahannock

South Jersey Patuxent

Ithaca Avengers W/L Springfield (NE SF)

Amoskeag L/W South Buffalo (NE SF)

Ithaca Avengers 5-17 South Buffalo (NE Final)

Women College

D1

Air Force 0-43 Army

West Chester 10-100 Quinnipiac (Varsity)

Life 18-5 Notre Dame College (Varsity)

Lindenwood Iowa State

Maryland Kent State

Virginia Tech 3-22 Virginia

North Carolina State 7-45 North Carolina

Temple Syracuse

Dartmouth 44-17 Princeton (Ivy – Tier 1)

Brown 27-17 Harvard (Ivy – Tier 1)

Cornell W/L Columbia (Ivy – Tier 2)

Yale  72-0 Penn (Ivy – Tier 2)

Dartmouth 19-12 Brown  N8 (1st/2nd)

Princeton 17-12 Harvard  N8 (3rd/4th)

Cornell  5-20? Yale  N8 (5/6th)

Columbia 64-5 Penn N8 (7/8th)

Penn State 105-0 Purdue (Big 10) SF

Indiana 36-22 Notre Dame (Big 10) SF

Penn State 119-0 Indiana (Big 10) Final N8

Notre Dame 43-24 Purdue (Big 10) 3rd

UConn 49-3 Boston College (Playoff)

Brigham Young Utah Vipers

Central Washington Oregon (Pac Mtn) cancelled

Washington Washington State (Pac Mtn)

D2

Slippery Rock IUP (Allegheny) Playoff

Mary Washington 15-0 Virginia Commonwealth (Capital) SF

Salisbury 52-12 George Washington (Capital) SF

Mary Washington 17-31  Salisbury (Capital) Final N8

Virginia Commonwealth  George Washington  (Capital) 3/4th N8

Kutztown 35-5 East Stroudsburg (MARC) SF

Bloomsburg 66-24 Delaware (MARC) SF

Kutztown 8-76  Bloomsburg  (MARC) Final

East Stroudsburg 10-79 Delaware  (MARC) 3rd

NESC Championship

UW_Whitewater U Illinois-Chicago

De Paul U Chicago (Great Waters) Final

Winona W/L North Dakota (Northern Lights) SF

Mankato State 45-15 North Dakota State (Northern Lights) SF

Winona 28-0 Mankato State  (Northern Lights) Final N8

Saint Michael’s 41-12 Stonehill (Rugby NE)

Providence 17-33 Roger Williams (Rugby NE)

UMass Lowell Southern CT (Rugby NE)

Franklin Pierce 48-29 Bryant (Rugby NE)

Bentley Merrimack (Rugby NE)

Holy Cross 0-7 Saint Anselms (Rugby NE)

Vassar 118-0 Rutgers B (TriState) Final

Marist Albany (TriState) 3rd

Spring Hill 19-5 Alabama

NSCRO

Allegheny Fairmont State

Seattle Puget Sound

Denison 30-17 Findlay

Angelo State Sam Houston State

Prairie View A&M UTSA

UT-Dallas 5-24 U North Texas

Texas A&M-Central Texas Texas State

Northern Colorado 39-39 UC- Colorado Springs

Home

Share.

About Author

North American Rugby News With A USA Slant

%d bloggers like this: