#WRugby

World & USA Rugby #WRugby Results Apr 11-17, 2016

April 11, 2016

World & USA Rugby #WRugby Results Apr 11-17, 2016

n1yeeDbb_400x400USA_Rugby_Logo

Logos: USA Rugby and World Rugby

Doug Coil

International

PRO Rugby

Denver 16-13 Ohio – Extra time

Sacramento 37-25  San Francisco

Aviva Premiership

Sale Sharks Bath A16

Gloucester 16-9 Exeter Chiefs

Northampton Saints 24-30 Leicester Tigers

Saracens 22-12 Harlequins

Worcester Warriors 35-54 Wasps

Newcastle Falcons London Irish A17

Guinness Pro12

Cardiff Blues Newport Gwent Dragons

Connacht 35-14 Munster

Leinster 30-23 Edinburgh

Ospreys 47-10 Benetton Treviso

Scarlets 10-46 Glasgow Warriors

Zebre 17-47 Ulster

Top 14

Brive 31-13  Oyonnax

Clermont Agen

Grenoble 28-33 Castres

La Rochelle 22-15 Bordeaux Begles

Pau 9-25 Toulon

Stade Francais Paris 20-26 Montpellier

Toulouse 14-3 Racing 92

Super Rugby

Crusaders 32-15 Jaguares A15

Melbourne Rebels 13-38 Hurricanes

Cheetahs 92-17 Sunwolves A16

Blues 41-22 Sharks

Waratahs 20-26 Brumbies

Bulls 41-22 Reds A17

Lions 29-22 Stormers

European Nations Cup

Norway 17-33 Bosnia ENC2D

Croatia 15-40 Switzerland ENC2A

HSBC World Sevens Series – Singapore Sevens: Pools Teams Results

USA 36-14 Canada
USA 17-19 France
USA 12-19 New Zealand

USA 24-5  Russia – Bowl QF
USA 26-0 Portugal – Bowl SF
USA 10-14 Scotland – Bowl Final

Club Men

ARP

Old Blue 83-3 Boston

NYAC 19-28 Life

PRP

Santa Monica Belmont Shore

Denver Barbarians Olympic Club ppd snow

Glendale Raptors San Francisco Golden Gate ppd snow

D1

Schuylkill River 31-32 Baltimore-Chesapeake

Norfolk Blues 74-5 Potomac Exiles

NOVA 26-60 Rocky Gorge

Pittsburgh Harlequins W fft- L Raleigh Vipers

Cincinnati Wolfhounds 39-36 Milwaukee Barbarians

Columbus 31-60 Metropolis

Kansas City Blues 22-25 Chicago Lions

Chicago Griffins 24-34 Palmer College Dragons

Snake River 28-43 Eastside Tsunami

Houston Athletic 5-95 Austin Blacks

New Orleans 3-43  Dallas Reds

Los Angeles 24-15 Pasadena

Santa Monica Dolphins D1 33-41 Belmont Shore D1

San Diego Old Aztecs 84-5 Downtown Rhinos

Life West 37-26 Sacramento Lions – NorCal Playoff

Santa Rosa 31-33 EPA Razorbacks – NorCal Playoff

D2

Charlotte 22-27 Atlanta Renegades

Buffalo 39-15 Syracuse – Empire QFs

Village Lions 104-12 Rochester Aardvarks – Empire QFs

New Haven 48-31 Princeton AC – Empire QFs

Union 33-22  New York – Empire QFs

Old Blues D2 31-38 Montclair

Naples Hammerheads 0-28 Miami Tridents – Florida Championship

Portland 7-15 Amoskeag

South Shore Anchors 0-79 Newport

Harford Wanderers 3-46 Mystic River D2

Providence Saratoga – cancelled

Saratoga 29-10 Boston Maccabi

Burlington Worcester -cancelled

Media 15-58 Brandywine

Richmond Lions Doylestown

Philadelphia-Whitemarsh 25-25 Lancaster Roses

Old Gaelic 24-26 Wilmington

Severn River Washington

Kansas City Islanders Kansas City Blues D2

St Louis Bombers 31-21 Omaha Goats

Metropolis D2 34-38 St Paul Pigs D2

Portland Pigs 82-15 Battleground Bulls

Salem Spartans Tacoma Nomads

Budd Bay Buffaloes Bend Roughriders

Houston Athletic D2 0-68 Austin Blacks D2

Fort Worth 54-14 Shreveport

Oklahoma Crusaders 10-53 Little Rock

Tulsa 85-12 Dallas Athletic

Santa Fe Santos 46-40 Fort Bliss

Denver Barbarians D2 12-27 Colorado Springs Grizzles

Glendale Raptors D2 12-18 Boulder

BA Baracus 15-65 Sacramento Capitals – NorCal Playoff

Vacaville Old Dogs 41-15 Life West D2 – NorCal Playoff

Los Angeles D2 Pasadena D2

San Diego Old Aztecs 41-15  LasVegas Irish – SoCal Playoff

Ventura County 31-17 San Luis Obispo – SoCal Playoff

Chattanooga 35-32 Memphis-True South Playoff

Birmingham v. Nashville – True South Playoff

Memphis v Birmingham/ Nashville -True South Playoff 3rd

Chattanooga /Memphis v Birmingham/ Nashville -True South Playoff Final (Winner to April 30 South Championships)

D3

Augusta 45-10 Hilton Head

Southern Pines 29-22 Cape Fear -Playoff

Chapel Hill 22-15 Charleston Outlaws – Playoff

Buffalo 34-7 Rochester Aardvarks – Empire QFs

Rockaway 42-14 Danbury – Empire QFs

Fairfield Yankees 47-12 Brooklyn – Empire QFs

North Jersey 42-10 Union  – Empire QFs

New Haven D3 24-15 Connecticut Greys

Gainesville 20-29 Sarasota – Florida Championship

Okapi W-L Boca Raton B – Orange Cup Final

Reading 67-22 Northeast Philadelphia Irish

Blackthorn 13-26 Hibernians

Lehigh Valley 79-14 Jersey Shore

Blue Ridge 24-14 West Potomac

Frederick Potomac Exiles D3

Washington Irish D3 26-60 Rocky Gorge D3

Western Suburbs 8-65 Washington Renegades

James River 10-50 Roanoke

Quantico Hooligans 31-45 Baltimore-Chesapeake Brumbies D3

Norfolk Blues D3 89-15 Rappahannock

St Louis Royals St Louis Ramblers

Belleville Rowdies Kohlfeld Scorpions

Norland Columbia Outlaws

Fox Valley Maoris 36-33 Lincoln Park D3

Pittsburgh Highlanders 65-26 South Pittsburgh Hooligans

Erie 24-20 Pittsburgh D3

Akron 24-56 Cleveland Rovers

Columbus Rhinos Westside Outcasts

Michiana Moose W-L White River

Bremer County Bucks Cedar Rapids Headhunters

Grand Rapids Gazelles 108-0 Traverse Bay Blues

Tri-City Barbarians Kalamazoo Dogs

Flint Rogues Toledo Celtics

Detroit Tradesmen D3 Michigan

Columbus Castaways Lexington Blackstones

Louisville Cincinnati Kelts

Queen City W-L Cincinnati Wolfhounds D3

Kipsap Renegades L-W fft Oregon Sports Union D3

Alliance Fort Worth B

Bay Area D3 26-19 Lone Star

Corpus Christi Galveston

San Antonio D3 McAllen

San Marcos Greys 30-26 Fort Hood

Queen City Colorado Springs- cancelled snow

Northern Colorado Flamingos Denver Harlequins D3

Napa Valley 85-19 Reno Zephyrs- Nor Cal Playoff

Colusa County 35-33 Modesto – NorCal Playoff

OC Ravens Beaumont Bluehawks – SoCal Playoff

OC Bucks Empire – SoCal Playoff

Huntsville 26-35 Okaloosa -True South Playoff

Montgomery 79-5 Chattanooga – True South Playoff

Huntsville Chattanooga – True South 3rd

Okaloosa v Montgomery – True South Final (Winner to South Championship April 30)

D4

Charleston Blockade 7-19 Charlotte Royals

Clayton Bootleggers W-L Blackwater

Clayton Bootleggers L-W Cherry Point

Chambersburg 39-21 Prince William County

Western Suburbs D4  5-67 Washington Renegades D4

Patuxent River North Bay D4

Framingham Exiles W-L Boston Ironsides

Pittsburgh Highlanders d4 Greensburg Maulers

North Central West Virginia Canton Maddogs

Youngstown Steel Valley W-L Cleveland Crusaders D4

Fort Wayne 100-17 Cleveland/Akron

Metropolis D4 St Paul Pigs D4

Queen City Rams D4 Colorado Springs Grizzles D4 -cancelled

Gentlemen of Aspen D4 Colorado Rush

Northern Colorado Flamingos D4 Denver Harlequins D4

Redwood Empire Silicon Valley 2

College Men

College Pelicans SoCal Collegiate

D1A Playoffs Round 1

San Diego State 31-43 Davenport

Louisiana State 10-30 Arizona

Air Force Cal Poly -ppd snow

Lindenwood 89-5 Wheeling Jesuit

Varsity Cup QF

Dartmouth 15-75 BYU

Navy 24-31 Arkansas State

Army 29-41 Cal

Utah 5-58 Central Washington

D1

Washington 24-31 Utah State _QF

Arkansas bye to QFs

CSU Long Beach 26-34 Sacramento State -QF

UC Davis 29-12 Southern California QF

James Madison 11-49 LRS Harvard – QF

AIC 55-33 Delaware – QF

Bowling Green 21-52 Notre Dame College – QF

Middle Tennessee to QFS

D2

NSCRO

Cal Maritime Academy 29-31 New Mexico Highlands (Vatos)

Denver 15-46 Claremont Colleges

Cal Maritime Academy  Denver  -3rd

New Mexico Highlands  22-37 Claremont Colleges -Final (Winner to Champions Cup April 30)

Carnegie Mellon 27-0 Allegheny College – A13

Mount St Mary’s 98-0 Mary Washington

7s

Lonestar Conference 7s

Club Women

International

HSBC World Rugby Women’s Sevens Series – Langford Sevens: Pools Results Teams

USA 7-10 Spain
USA 24-12 Fiji
USA 7-19 New Zealand

USA 7-29 England

USA 12-14 Spain Plate SF

USA 15-10 7th

BC Premier

Westshore Seattle Saracens – Premier

Seattle Saracens D2 United D2

D1

Norfolk Storm 5-27 Village Lions

Pittsburgh Angels 38-10 Philadelphia

Chicago Minnesota Valkyries

Detroit Chicago Northshore

Houston Austin Valkyries

Little Rock 63-5 Dallas Harlequins

Las Vegas Slots Tempe

D2

Fort Miami Jacksonville

Indian River Orlando

Atlanta Harlequins D2 71-14 Columbia Bombshells

Eno River Rage W-L Fort Bragg

Doylestown Chesapeake

Frederick 7-72  Harrisburgh Harlots

Buffalo Akron

Pittsburgh Highlanders W-L Cleveland Iron Maidens

Louisville Riversharks Cincinnati Kelts

Indianapolis Hoydens Dayton Flying Fish

Chicago Sirens Fort Wayne

Fox Valley Vixens County Will Morrigans

Milwaukee Scylla 25-52 Wisconsin

Palmer College Dragons Twin Cities Amzaons D2

Twin Cities Amazons D2 Minneapolis Menagerie

Grand Rapids Gazelles 43-19 Saginaw Valley

St. Louis Sabres Boulder Babes

Kansas Jayhawks Wichita Valkyries

Kansas City Jazz Kansas State Wildcats

Columbia Black Sheep Boulder Babes

Life West Gladiatrix 74-10 Berkeley All Blues – NorCal Playoff

Sacramento Amazons 19-52 San Francisco Golden Gate – NorCal Playoff

Chuckanut Bay Geoducks Bend Lady Roughriders

San Fernando Valley Ventura County

Louisiana Lagniappe Knoxville Minx

D3

Northeast Philadelphia Rappahannock

New Haven 50-46 Springfield

College Women

D1

Penn State 76-10 James Madison

West Chester 26-21 Bloomsburg

Northern Illinois 19-17 Missouri

D2

Davenport 54-21 Indiana

7s

West Chester 7s: AIC 26-12 Army

NSCRO 7s Qualifier: Simpson College

https://djcoilrugby.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s