#WRugby

World & USA Rugby #WRugby Results Apr 4-10, 2016

April 4, 2016

World & USA Rugby #WRugby Results Apr 4-10, 2016

n1yeeDbb_400x400USA_Rugby_Logo

Logos: USA Rugby and World Rugby

Doug Coil

International

PRO Rugby

Sacramento 37-17 Sacramento Blackhawks/EPA Razorbacks – Preseason

European Champions Cup

QF1 Saracens 29-20 Northampton Saints

QF2 Wasps 25-24 Exeter Chiefs

QF3 Racing 92 19-16 Toulon

QF4 Leicester Tigers 41-13 Stade Francais Paris

European Challenge Cup

QF1 Harlequins 38-30 London Irish

QF2 Grenoble 33-32 Connacht

QF3 Sale Sharks 19-25 Montpellier

QF4 Gloucester 21-23 Newport Gwent Dragons

Rugby Europe – European Nations Cup

Switzerland 29-3 Malta -ENC 2A

Czech Republic 26-5 Croatia

Cyprus 15-3 Hungary -ENC 2B

Serbia 26-12 Austria – ENC 2C

Guinness Pro12 Rugby

Zebre 14-43 Glasgow Warriors

Super Rugby

Chiefs 29-23 Blues A8

Western Force 19-20 Crusaders

Stormers 46-19 Sunwolves A9

Hurricanes 40-22 Jaguares

Queensland Reds 28-17 Highlanders

Sharks 9-24 Lions A10

Kings 9-38 Bulls

World Rugby HSBC Sevens Series – Hong Kong April 8-10, 2016 Pools Results

USA 21-5 Portugal

USA 26-14 Argentina

USA 22-7 Australia

USA 0-28 South Africa – Cup QF

USA 27-0  Wales- Plate SF

USA 0-19 England – Plate Final

Club Men

ARP

Life 88-0 Boston

Boston Irish Wolfhounds 13-46 Mystic River

Old Blue 24-21 NYAC

PRP

Glendale Raptors 85-3 Santa Monica

Denver Barbarians 26-41 San Francisco Golden Gate

OMBAC 64-17 Olympic Club

BC Premier

Seattle Saracens 44-19 UBCOB Ravens

Seattle Saracens D1 52-12 UBCOB Ravens D1

D1

Potomac Exiles 19-27 Rocky Gorge

Baltimore-Chesapeake 38-5 Raleigh Vipers

Norfolk Blues 42-15 NOVA

Pittsburgh Harlequins 20-20 Schuylkill River

Columbus 12-52 Chicago Griffins

Chicago Lions 22-0 Metropolis

Chicago Lions B 36-0 Metropolis B

Milwaukee Barbarians 19-41 Kansas City Blues

Palmer College Dragons 39-34 Cincinnati Wolfhounds

Fresno 75-10 San Jose Seahawks

Life West Gladiators 49-7 EPA Razorbacks

Sacramento Blackhawks 10-38 San Francisco Golden Gate D1

Santa Rosa 7-50 Sacramento Lions

Eastside Tsunami 98-7 Chuckanut Bay Geoducks

Oregon Sports Union 62-14 Eastside Axemen

Dallas Harlequins 26-42 Houston Athletic

Dallas Reds 29-18 Austin Huns

Belmont Shore D1 San Diego Old Aztecs -ppd

Pasadena 16-12 OMBAC D1

D2

Red Mountain 43-13Tempe

Greenville 15-32 Atlanta Old White

Village Lions 26-14 Long Island

Old Blue D2 28-0 Lansdowne

White Plains 5-21 New York

Hartford Wanderers Monmouth

Montclair 37-10 North Jersey

Newport 48-0 Providence

Mystic River D2 102-10 Boston Irish Wolfhounds D3

South Buffalo Niagara U

Severn River Brandywine

Media 17-40 Lancaster Roses

Wilmington 22-20 Philadelphia-Whitemarsh

Washington Irish 12-54 Richmond Lions

Washington 0-57 Old Gaelic

Pittsburgh D2 beat Rochester

Lincoln Park Indianapolis Impalas

Canton Cleveland Crusaders -cancelled

Berkeley 18-17 Olympic Club D2

Diablo Olde Gaels 17-18 Sacramento Capitals

Life West Gladiators D2 29-27 Bay Area Baracus

Vacaville Old Dogs Chico Mighty Oaks

Belmont Shore D2 San Diego Old Aztecs D2 -ppd

Omaha Goats 25-17 St Louis Bombers

Bend Roughriders Battleground Bulls

Bend Roughriders B 77-0 Missoula All Maggots

Budd Bay Buffaloes Salem Spartans

Dallas United 41-5 San Antonio

Fort Worth 12-22 Tulsa

Dallas Harlequins D2 58-17 Houston Athletic D2

Dallas Reds D2 74-5 Austin Huns D2

Albuquerque Aardvarks 48-14 New Mexico Brujos

Santa Fe Santos 29-36 El Paso Scorpions

Colorado Springs Grizzles 7-29 Boulder

Denver Harlequins 20-44 Provo Steelers

Glendale Raptors D2 32-0* Park City Haggis *PC SCORE?

Hopkinsville Knoxville Possums

Battleship Birmingham Vulcans

D3

Northern Arizona W-L Old Pueblo Az  Playoff

Tucson Magpies 28-39 Phoenix -Az Playoff

Southern Pine 5-55 Charlotte

Charlotte B 34-34 Charlotte Barbarians

Charlotte Legends 40-14 Raleigh

Macon Love 0-99 Savannah

High Country 10-45 Augusta

Gwinnett International Columbus/Fort Benning

Atlanta Old White D3 7-42 North Atlanta

Athens 40-0 Hilton Head

Githam Knights 38-5 New York D3

North Bay 22-43 Rocky Gorge D3

Baltimore Chesapeake 27-14 West Potomac

Washington Renegades 45-0 Washington Irish D3

Northeast Philadelphia 7-19 Lehigh Valley

Hibernians Reading -ppd to April 23rd

South Jersey White Horse

Happy Valley Barbarians 17-38 Schuylkill River

Roanoke 36-43 Virginia

Virginia Beach 31-3 James River

Rappahannock Rocktown

Potomac Exiles D3 Blue Ridge

Frederick Quantico Hooligans

MIT 22-56 Portland

Pittsburgh Highlanders 26-12 Erie

Pittsburgh D3 W-L Akron

South Pittsburgh Hooligans 21-48 Cleveland Rovers

Lincoln Park D3 Rockford Ravens

Milwaukee Barbarians D3 31-27 Oconomowoc

Fort Wayne Columbus Rhinos

Westside Outcasts White River

Iowa City Ducks Bremer County Bucks

Kalamazoo Dogs 3-22 Traverse Bay Blues

Tri-City Barbarians Grand Rapids Gazelles

Detroit Tradesmen D3 Flint Rogues

Fox valley 57-5 Chicago Blaze

Cincinnati Kelts Queen City Rams

Columbus Castways Cincinnati Wolfhounds D3

Lexington Blackstones Louisville

43rd State Crimson Lions Corvallis Brewers

Portland Pigs D3 Kipsap Renegades

Eugene Stags Oregon Sports Union D3

Arkansas Gryphons Kansas City Blues D2

Alamo City Katy Lions

Dallas Athletic D3 10-49 Alliance

Denton 0-125 Euless

Grand Prairie mavericks Dallas Reds D3

Dallas Reds 84-0 Diablos

Lone Star Galveston

McAllen Knights 0-50 Austin Blacks D3

Woodlands D3 56-17 Kingwood

Colusa County 86-5 Mendocino Steam Donkeys

Google 38-34 Aptos Beach Dogs

Napa Valley Montana Maggots A7

Marin Reds 7-45 napa Valley

Reno zephyrs 27-33 Modesto

South Valley Bucks 21-17 Silicon Valley

Wichita 0*-10 Springfield

St Louis Hornets Kohlfield Scorpions

Gentlemen of Aspen 0-20 Glendale Raptors D3

Northern Colorado Flamingos Littleton Eagles

Queen City Rams 85-12 Northside Marauders

Dead Rabbits 12-17 Riverside

Empire Silverbacks Oxy Old Boys

Eagle Rock Orange County Ravens

Orange County Bucks North County Gurkhas D3

Santa Barbara Grunion Beaumont Bluehawks

San Diego Armada Temecula Mountain Lions

LA Rebellion South Orange County Gators -ppd

Nashville Grizzles Gadsden Pioneers

D4

Clayton Bootleggers 53-32 North Carolina State

Harrisburg Washington Renegades D4 – Cancelled weather

North Bay 5-93 Chambersburg

Prince William County 53-32 Patuxent River Lions

Cleveland Crusaders D4 North Central West Virginia

Greensburg Maulers Youngstown Steel Valley

Pittsburgh Highlanders D4 Canton Maddogs

Fox Cities Gargoyles Wisconsin D4

Oshkosh Pigs Green Bay Celtics D4

Bloomington 10-0 Illiana Misfits

Denver Highlanders D4 Colorado Rush

Queen City Rams D4 Denver Harlequins D4

Napa Valley D4 15-21 Redwood

West Potomac OBS 22-5 Baltimore-Chesapeake OBs

College Men

D1A

St Mary’s 50-11 Cal Poly (California)

St Mary’s B Cal Poly B

St Mary’s C Cal Poly C

Cal 73-3 Santa Clara

Davenport 10-13 Lindenwood (Mid South)

Davenport JV 22-51 Lindenwood JV

Indiana 58-0 Southern Indiana

Arizona 119-0 UC San Diego

Varsity Cup Round 1

BYU 113-8 Arizona State

Penn State 25-30 Dartmouth

Clemson 0-50 Arkansas State

Norte Dame 3-57 Navy

Texas 0-138 Cal

Oklahoma 10-55 Army

UCLA 15-44 Central Washington

Air Force Academy 31-34 Utah

D1

Iowa State Kansas State (HOA)

Missouri 7-38 Arkansas (HOA)

Cornell 53-17 Brown -Playoff

Princeton 21-25 Harvard – Playoff

Cornell 14-21 Harvard

Western Washington 12-18 Washington -NCRC Final

Nevada Reno 3-35 UC Davis

Chico State 17-25 Sacramento State

Nevada Reno Chico state – 3rd

Sacramento State UC Davis – Final

Dixie State 52-47 Idaho State

Delaware 48-22 Loyola U of Maryland

Notre Dame College 37-15 Wheeling Jesuit

D2

Winona 29-41 St Paul Pigs D2

Montclair State 22-10 Binghamton

NSCRO

Mount St. Mary’s 55-17 Towson (D2)

Franklin & Marshall 17-24 Widener

7s

SCRC: Kentucky over Alabama

Big 10: Purdue 31-28 Iowa

St Bonaventure 7s: St Bonaventure 55-7 West Virginia

AIC 7s: American International College 26-17 New England College

NSCRO 7s: Claremont Colleges 31-12 U of Pacific

Club Women

International

World Rugby HSBC Women’s Rugby Sevens – Atlanta 7s  Pools
Results

USA 24-0 Spain

USA 33-12 Japan

USA 12-5 New Zealand

USA 5-22 Australia – Cup QFs

USA 38-0 Fiji -Plate SF

USA 19-7 Russia – Plate Final

BC Premier

Simon Fraser U/Highland Seattle Saracens

D1

Monmouth Rutgers

Philadelphia 7-28 Pittsburgh Angels

NOVA 0-58 Norfolk Storm

Austin Valkyries 36-22 Glendale

Black Ice 44-22 Boulder Babes

D2

Harrisburg Harlots NOVA D2

DC Furies D2 31-5 Chesapeake

Beantown D2 21-15 Providence

Hartford 34-5 Albany

Maryland Stingers Frederick

York/Lancaster Thorns 0-46 Brandywine Riot

Atlanta Harlequins 15-0 Augusta Furies

Wisconsin 62-37 Minnesota Valkyries

Kansas Jayhawks 5-53 Kansas City Jazz

Kansas State Columbus Black Sheep

Portland Pigs L-W Tacoma

Eugene Reign Budd Bay Bandits

Boise Nemisis 31-29 ORSU

Emerald City Mudhens 87-3 Chuckanut Bay

Life West San Francisco Golden Gate

Pasadena 7-22 Tuscon Lightning

San Fernando Valley Temecula Mountain Lions

Ventura County Outlaws San Luis Obispo

Santa Barbara Mermaids Fullerton Wolfpack

Memphis Flamingos Nashville Stone Lions

D3

Rappahannock 80-5 Patuxent River

Phoenixville White Horse 43-5 Northeast Phialdelphia

College Women

D1

Central Washington 41-7 Lethbridge (Canada)

UConn 35-22 Vassar

UConn B 12-22 Vassar B

Central Florida 29-39 North Carolina

Virginia 82-12 James Madison

Central Florida 34-24 James Madison -3rd

North Carolina 7-36 Virginia – Final

UC San Diego 27-29 Chico State

UC Davis 44-0 Washington State

UC San Diego 12-43 Washington State -3rd

Chico State 5-35 UC Davis – Final

D2

UC Irvine 20-22 Southern California

UC Riverside 27-31 Fresno State

UC Irvine UC Riverside  -Cons.

Southern California 41-24 Fresno State -Final

UN Reno 57-5 Western Oregon

Humboldt 52-5 Eastern Washington

Western Oregon Eastern Washington – Cons

UN Reno 12-37 Humboldt  -Final

Eckerd College 10-30 Tulane

Georgia 20-25 Arkansas

Eckerd College  v Georgia  – Cons

Tulane 37-0 Arkansas -Final

South Carolina 19-25 Mary Washington

Salisbury 53-20 UNC Charlotte

South Carolina UNC Charlotte -Cons

Mary Washington 14-48 Salisbury  – Final

USA DIII Playoffs

Claremont 38-12 Saint Mary’s

Occidental 5-58 San Francisco

https://djcoilrugby.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s