International & USA Rugby Club/College Results O26-N1, 2015

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

October 30, 2015

International & USA Rugby Club/College Results O26-N1, 2015

USA_Rugby_Logon1yeeDbb_400x400

Logos: USA Rugby and World Rugby

Doug Coil

International

Rugby World Cup

South Africa 24-13 Argentina – Bronze

New Zealand 34-17 Australia Final

Aviva Premiership

Saracens 24-14  London Irish

Bath 28-38 Harlequins

Gloucester 24-22 Worcester Warriors

Newcastle Falcons 3-41 Exeter Chiefs

Sale Sharks 20-13 Northampton Saints

Leicester Tigers 24-16 Wasps

Guinness Pro12

Munster 32-28 Ulster

Scarlets 25-15 Newport Gwent Dragons

Zebre 26-15 Cardiff Blues

Connacht 14-9 Edinburgh

Glasgow Warriors 31-19 Ospreys

Benetton Treviso 3-27 Leinster

Top 14

Agen 28-23 Stade Francais Paris

Bordeaux Begles 21-16 La Rochelle

Racing-Metro 92 17-14 CA Brive

Union Sportive Oyonnax 42-23 Section Paloise

Montpellier Herault 25-33 RC Stade Toulousain

Clermont 42-13 Castres Olympique

Grenoble FC 33-29 RC Toulonnais

Halloween 7s Schedule

Falcons 24-12 Denver

Argentina 33-7 RugbyUtah

USA Hawks 31-0 Ohio

CAN Maple Leafs 25-14 NYC

ARG 21-17 Denver

USA Falcons 33-0 Rugby Utah

USA Hawks 32-0 NYC

CAN Maple Leafs 33-0 Ohio

Denver 28-20 Utah

ARG 21-14 USA FAlcons

NYC 26-10 Ohio

Can Maple Leafs 27-21 USA Hawks

Bowl SF NYC 24-10 Utah

Ohio 17-15 Denver

Cup SF Can Maple Leafs 22-17 USA Falcons in OT

ARG 15-0 USA Hawks

Bowl Final NYC 41-5 Ohio

Plate Final USA Hawks 19-12 USA Falcons

Cup Final ARG 38-12 CAN Maple Leafs

Men’s Club

ARP

Life 28-13 NYAC

BC Premier League

Vancouver Rowing 17-23 Seattle Saracens

D1

Vancouver Rowing D1 63-22 Seattle Saracens D1

Potomac Exiles 27-24 Baltimore-Chesapeake Brumbies

Norfolk Blues 57-34 Schuylkill River Exiles

Pittsburgh Harlequins 43-17 Northern Virginia

Rocky Gorge 71-0 Raleigh Vipers

Columbus 41-36 Milwaukee Barbarians

Kansas City Blues 48-22 Cincinnati Wolfhounds

Metropolis 34-20 Chicago Griffins

Chicago Lions 42-17 Palmer College Dragons

Valley Kangaroos 26-17 Chuckanut Bay Geoducks

D2

Long Island 42-10 Lansdowne

Old Blue D2 37-12 Village Lions

Bayonne 34-51 Morris

Monmouth 44-26 Montclair

Princeton AC 40-17 Union

Buffalo 61-7 Rochester Aardvarks

Syracuse 31-29 Ken-Ton

Amoskeag 17-47 Mystic River D2

Burlington 0-17 Newport

Hartford 69-14 Saratoga Springs

Portland 34-17 Worcester

Providence 25-27 Albany

Doylestown Dragons 5-59 Philadelphia-Whitemarsh

Wilmington 24-12 Washington

Brandywine 16-29 Old Gaelic

Chicago Blaze 16-33 South Side Irish

Chicago Riot 0-33 Lincoln Park

Wisconsin 29-19 St Paul Jazz Pigs

Wisconsin B 10-5  St Paul Jazz Pigs B

Eastside Banshees 24-17 Metropolis D2

Detroit 0-52 Pittsburgh

Cleveland Crusaders Dayton Flying Pigs

Kansas City Kansas City Blues D2

Battlegound Bulls Tacoma Nomads

Provo Steelers fft win over Colorado Springs Grizzles

Denver Harlequins Boulder

Nashville W/L Knoxville Possums

Hopkinsville Headhunters L/W fft Chattanooga (Hopkinsville pulls out of Div)

Baton Rouge Birmingham Vulcans ppd

D3

Gotham Rockaway

New York 24-27 Brooklyn

Suffolk Old Maroon

Danbury Village Lions

Fairfield Yankees 57-12 New Haven

Hudson Valley 20-0  Montauk

Monmouth 3-24 Montclair

North Jersey Morris

Princeton AC 20-22 Union

Buffalo 63-8 Rochester Aardvarks

Lockport 12-17 South Buffalo

Syracuse Rochester Colonials

Boston Maccabi 39-25 Charles River

Freedom 28-19 Boston D3

North Shore 24-32 Mad River/Stowe

Boston Irish Wolfhounds D3 31-20 MIT

Framingham Springfield

New London County 10-42 Old Gold

Rappahannock 19-57 Blacksburg

Norfolk Blues D3 56-27 Blackwater

Rocktown 10-65 James River

Potomac Exiles D3 0-12 Baltimore-Chesapeake Brumbies D3

Rocky Gorge D3 62-5 Western Suburbs

Northeast Philadelphia Irish 7-53 Schuylkill River Exiles D3

Reading 42-22 Happy Valley Barbarians

Blackthorn 12-22 White Horse

South Jersey Devils 95-5 Jersey Shore Sharks

Lehigh Valley Hooligans Hibernians

Cincinnati Kelts 67-10 Cincinnati Wolfhounds D3

Louisville 18-37 Columbus Castaways

Queen City 29-8 Lexington Blackstones

Cleveland Rovers Pittsburgh D3

Erie 0-3 South Pittsburgh Hooligans

Akron Pittsburgh Highlanders

Michigan Detroit Tradesmen D3

Iowa City Ducks Cedar Rapids headhunters

Bremer County Bucks Clinton Muddy River

Columbia Outlaws Topeka – Cancelled

Sunday Morning St Louis Royals

St Louis Bombers D3 29-3 St Louis Ramblers

Wichita 60-5 Tulsa

43rd State Crimson Lions Eugene Stags

Seattle Quake Corvallis Brewers

Kitsap Renegades Oregon Sports Union D3

Galveston Kingwood Crusaders

Dallas D3 Denton ppd rain

Albuquerque Aardvarks 47-15 Santa Fe Santos

El Paso Scorpions lost to Fort Bliss Warriors

Littleton Eagles Gentlemen of Aspen

Glendale Raptors D3 Northern Colorado Flamingos

Gadsden Pioneers Huntsville

Mississippi Gulf Coast Landsharks Montgomery Yellowhammers

Okaloosa Islanders Crescent City Blues

D4

Raleigh Vipers D4 39-21 Cherry Point

Duke Graduates Cherry Point

Delmarva Harrisburg

Philadelphia Gryphons Wilmington D4

Wilkes-Barre Scranton Breakers North Penn

Fox Cities Gargoyles Oshkosh Pigs

Cleveland Crusaders Canton Maddogs

Greensburg Maulers North Central West Virginia

Youngstown Steel Valley Pittsburgh Highlanders D4

Iowa Falls 39-31 Eastside Banshees (Playoff)

Wisconsin D4 Green Bay Celtics D4

Denver Harlequins D4 Boulder D4

Men’s College

D1A

Minnesota 19-28 Purdue (Big Ten)

Wisconsin 35-5 Michigan State (Big Ten)

Illinois 12-56 Michigan (Big Ten)

Illinois B 19-21 Michigan B (Big Ten)

Penn State 56-12 Iona (Rugby East) O30

West Virginia 12-79 Kutztown (Rugby East)

Delaware 20-29 Wheeling Jesuit (O30)

St Bonaventure 34-29 Notre Dame College (O30)

Buffalo 103-17 Brockport

Oklahoma 22-19 Kansas

Utah 41-30 Air Force (Rugby West)

Wyoming 24-29 Colorado (Rugby West)

D1

Virginia Tech 91-0 Wake Forest (ACRL) O30

Virginia 43-13 North Carolina  (ACRL)

North Carolina State 14-56 Clemson (ACRL)

Maryland 29-61 Navy O30

AIC 41-11 UMass (ECRC)  O30

Albany 6-82 New England College (ECRC)

UConn 27-59 Boston College (ECRC)

Middlebury 15-12 Fairfield (ECRC) O31

Arkansas 26-5 Iowa State (HOA)

Missouri Oklahoma State (HOA)

Nebraska Truman State (HOA)

Cornell 24-33 Harvard (Ivy)

Penn 53-3 Princeton (Ivy)

Dartmouth 12-102 Lindenwood (Ivy/Mid South)

Saint Joseph’s 34-32 West Chester (Keystone)

Miami 15-35 Dayton (MAC) O28

Ball State 5-74 Bowling Green (MAC)

Kent State 14-28 Central Michigan (MAC)

Dayton 57-17 Louisville (MAC)

Miami 28-32 Ohio (MAC)

Florida International 75-5 U South Florida (SIRC)

U Central Florida 15-0 Florida State (SIRC)

Georgia Southern U Memphis (SIRC)

Georgia Tech 0-67 Middle Tennessee State (SIRC)

Mississippi State 22-26 Alabama (SCRC)

Ole Miss 0-15 Florida (SCRC) can

Vanderbilt Kentucky (SCRC)

South Carolina 14-17 Tennessee (SCRC)

Houston 12-0 Rice (SWC)

Texas A&M B 39-22 Sam Houston State (SWC)

U North Texas 25-8 Texas State (SWC)

D2

Salisbury 81-20 UMBC (Capital) Playoff

Towson 38-22 Georgetown (Capital) Playoff

Old Dominion 38-21 Duke (Cardinal)

William & Mary 28-0 Radford (Cardinal)

James Madison Dev 56-12 Hampden-Sydney (Cardinal)

Lord Fairfax CC 30-30 Richmond (Cardinal)

Virginia Commonwealth 12-29 Washington & Lee (Cardinal)

Christopher Newport 55-0 Roanoke (Cardinal)

Wheaton 69-15 Wentworth IT (Colonial Coast)

Western New England Johnson & Wales (Colonial Coast)

UMass Dartmouth Endicott (Colonial Coast)

Mass Maritime 14-91 Salve Regina (Colonial Coast)

UMKC 17-45 St Louis U (Gateway)

Missouri S&T 21-0 Maryville (Gateway)

Principia UCentral Missouri (Gateway)

Drexel 5-6 Lehigh (MARC) O26

Bloomsburg 12-48 Drexel (MARC)

East Stroudsburg 0-20 Rowan (MARC)

Indiana UofPA 102-0 College of NJ (MARC)

Slippery Rock 7-17 Lehigh (MARC)

Scranton 22-38 York (MARC)

Vermont 39-15 Boston U (NEC)

Coast Guard 13-20 Rhode Island (NEC)

Norwich 22-43 New Hampshire (NEC)

Central CT State WPI (NEW)

Western State Ct U Westfield (NEW)

Hartford Quinnipiac (NEW)

UM Duluth Bemidji State (Northern Lights)

MSU Mankato North Dakota State (Northern Lights)

UM Duluth 82-0 St Cloud State (Northern Lights)

Merrimack 5-30 Providence (Rugby NE)

Bentley 43-17 Stonehill (Rugby NE)

Saint Michael’s 31-50 Holy Cross (Rugby NE)

Bryant 0-34 Roger Williams (Rugby NE)

UMass Lowell 41-22 Southern CT (Rugby NE)

Colorado College Colorado School of Mines (Rocky Mtn)

East Carolina 73-10 Elon (Southern)

RPI 12-5 NJIT (TriState SF)

Molloy Sacred Heart (TriState SF)

Cortland 41-10 Geneseo (Upstate NY)

Oswego 66-19 Ithaca (Upstate NY)

RIT Fredonia (Upstate NY)

Lindenwood-Belleville 34-6 UW-Milwaukee (WIIL QF)

UW-Whitewater 46-5 DePaul (WIIL QF)

Northern Iowa 29-17 UW-LaCrosse (WIIL QF)

Northern Michigan 27-24 Illinois State (WIIL QF)

NSCRO

Robert Morris 41-5 Fairmount (Playoff)

Grove City Allegheny (Playoff)

Keene State Babson

Eastern CT State Nichols

St Anselm Curry

Colby -Sawyer 28-0 UMass-Boston

Castleton State Lasell

CT College 15-31 New Haven

Wesleyan 7-42 Trinity

Salem State Brandeis

Amherst 13-17 Williams

Johnson State Franklin Pierce

Lyndon State Champlain

Mass Coll LA 0-28 Framingham State

Mitchell Fitchburg State

Covenant 28-0 Freed Hardeman

Bryan 28-0 Harding

Belmont Alabama Birmingham

Tennessee Tech Lee

Mt St Mary’s 67-23 Virginia RU U23

Mt St Mary’s B 46-25 St. Mary’s

Catholic 14-24 Navy C

George Mason 10-57 U Mary Washington

U Mary Washington 28-0 St Mary’s

Ursinus 29-40 Widener

Bucknell 17-22 Susquehanna

DeSales 13-53 Neumann

PSU-Berks 0-28 Gettysburg

Washington College 0-28 Lafayette

Creighton 22-26 Wayne State

South Dakota State South Dakota

Loyola Maryland 10-47 Wheeling Jesuit JV

North Alabama Sewanee

New Mexico Highlands Metro State

Northern Colorado 34-43 U Denver

Colorado State-Pueblo UC Colorado Springs

Tarleton State Prairie View A&M

Stephen F Austin UTexas-San Antonio

Angelo State Dallas

St Edward’s Southern Methodist

Sam Houston State Texas A&M-Central Texas

LeTourneau 10-19 Sam Houston State

Moorhead 40-14 St Scholastica (Northern Lights) Playoff

Macaslester 25-15 Gustavus Adolphus (Northern Lights) Playoff

St John’s U 78-0 MS-Southwest (Northern Lights) Playoff

U ST. Thomas 17-36 UW-River Falls (Northern Lights) Playoff

St Scholastica Gustavus Adolphus (Northern Lights) Playoff N1

U St Thomas MS-Southwest (Northern Lights) Playoff N1

Moorhead Macalester (Northern Lights) Playoff N1

St John’s UW-River Falls (Northern Lights) Playoff N1

Puget Sound Southern Oregon

Seattle 22-20 Central Oregon Community College

Ohio Wesleyan 45-10 Case Western

Women’s Club

International

Women’s Premiership

DMP Sharks 5-49 Richmond Women

Worcester Ladies 12-26 Saracens Women

Bristol Ladies 5-56 Lichfield Ladies

Wasps Ladies 59-0 Aylesford Bulls

WPL

San Diego Surfers 23-29 Glendale Raptors -O31

San Diego Surfers B 12-19 Glendale Raptors B

Atlanta Harlequins 12-28 Twin Cities Amazons -N1

New York 10-17 DC Furies

Berkeley 34-20 ORSU

D1

Boston 14-31 Beantown

Boston B 12-19 Beantown B

Monmouth 31-17 Village Lions

Chicago North Shore 24-7 Minnesota Valkyries

D2

Seattle Saracens D2 37-24 United

Burlington 43-10 Worcester

Morris 7-48 Providence

Portland 22-7 Brooklyn

Brandywine Riot 86-5 Frederick

NOVA York Lancaster Thorns

Harrisburg Harlots 0-10 Maryland Stingers

Atlanta Harlequins D2 Columbia Bombshells

Augusta Furies 88-3 Columbia Bombshells

Asheville French Broads 0-28 Eno River

Fort Bragg 0-61 Charlotte

Atlanta Harlequins D2 50-0 Charleston Savannah Hurricanes – N1

Wichita Valkyries St Louis Sabres

Kansas State 20-0 Kansas Jayhawks

Cincinnati Kelts Dayton

Scioto Valley 47-7 Indianapolis Hoydens

Akron Pittsburgh Highlanders

Buffalo Cleveland iron Maidens

County Will Morrigans Grand Rapids

Fort Wayne Fox Valley Vixens

Twin Cities D2 11-13 Wisconsin

Palmer College Minneapolis Menagerie

D3

Northeast Philadelphia 7-43 Phoenixville White Horse

South Jersey Lehigh Valley

Women College

D1

Notre Dame 23-0 Michigan (Big10)

Purdue Indiana (Big10)

Ohio State lost to Michigan State (Big10)

Penn State AIC

Penn State 53-3 Navy

Princeton 62-0 Columbia (Ivy)

Cornell Penn (Ivy)

Dartmouth 63-0 Yale (Ivy)

Rhode Island UMass (Northeast)

Quinnipiac 20-12 Army (Varsity)

Life 25-14 Lindenwood (Varsity)

Norwich 46-5 Notre Dame College (Varsity)

Midwest Championship

Maryland Temple (Mason Dixon)

Pittsburgh 12-25 West Chester

NOVA James Madison

NOVA Virginia

James Madison Virginia

Brigham Young 61-5 Colorado State (Mtn W)

Air Force Colorado (Mtn W)

Oregon State Central Washington (Pac Mtn)

South Florida 5-48 Central Florida (SIRC)

Florida International 54-10 Florida State (SIRC)

Texas A&M Texas Tech (SWWC)

D2

Davenport 47-0 Kansas State

Slippery Rock IUP (Allegheny)

Towson 0-28 American (Capital)

Salisbury 28-0 Catholic (Capital)

Mary Washington 28-0 St Mary’s (Capital)

George Washington 58-38 George Mason (Capital)

Virginia Commonwealth Old Dominion (Capital)

Colgate 14-10 Cortland (Excelsior) Championship

Northern Michigan 10-77 UW LaCrosse (Great Waters N)

UW Eau Claire 28-21 UW Steven’s Point (Great Waters N)

UW Platteville 37-31 UW Oshkosh (Great Waters N)

Marquette DePaul (Great Waters S)

Northwestern U Chicago (Great Waters S)

U Illinois-Chicago 59-15 UW Whitewater (Great Waters S)

East Stroudsburg 12-7 York (MARC)

Shippensburg 5-125 Bloomsburg (MARC)

Scranton 20-17 Lock Haven (MARC)

Drexel 8-71 Kutztown (MARC)

LaSalle College of NJ (MARC)

St Joe’s Delaware (MARC)

Bowdoin Williams (NESC)

Middlebury Tufts (MARC)

Springfield Coast Guard (NEW)

Westfield Vermont (NEW)

Hartford Smith (New)

New Hampshire Wheaton (NEW)

St Cloud State 0-52 Winona (Northern Lights)

Mankato UM Duluth (Northern Lights)

Rocky Mtn Playoffs

Stonehill 57-17 Providence (Rugby NE)

Saint Anselms 0-52 Saint Michael’s (Rugby NE)

Holy Cross 0-7 Roger Williams (Rugby NE)

UMass Lowell 0-7 Franklin Pierce (Rugby NE)

Merrimack 29-35 Southern CT (Rugby NE)

Bryant 104-0 Bentley (Rugby NE)

Vassar 55-10 Marist (TriState) Playoffs

Rutgers 28-10 Albany (TriState) Playoffs

Geneseo 17-12 Buffalo State (Upstate NY) Playoff

Ithaca over U Buffalo (Upstate NY) Playoff

Geneseo 10-22 Ithaca N1

NSCRO

Bryn-Mawr Haverford  v Susquehanna

Grove City Allegheny

Robert Morris Fairmont State

Union College 34-17 St. Bonaventure (Upstate NY) Playoff

Clarkson loss to U Rochester (Upstate NY) Playoff

Union College 10-34 Rochester N1

Oberlin Kenyon

Mary Washington 28-0 St Mary’s

Denison Tiffin

Findlay over Ohio Wesleyan

Moorhead 71-7 UW-River Falls (Northern Lights) Playoff

Gustavus Adolpus 41-0 UM-Morris (Northern Lights) Playoff

UW-River Falls UM-Morris (Northern Lights) Playoff 3rd Place

Moorhead Gustavus Adolpus (Northern Lights) Playoff Final

LeTourmeau Sam Houston State

U North Texas Angelo State

UTSA Texas A&M-Central Texas

Rice 0-22 UT San Antonio

Lamar Texas State

Prarie View A&M Rice

Home

Share.

About Author

North American Rugby News With A USA Slant

%d bloggers like this: