USA Rugby South vs Capital Rugby Union: Men’s & Women’s Matches

USA Rugby South and the Capital Rugby Union will compete in four matches on January 19, 2019, at Furman University in Greenville, South Carolina. Matches will be held for Men’s and Women’s Selects and Development teams.

The matches provide high-performance opportunities for the athletes. A match stream will not be available.

Squads

USA Rugby South Men:  Adam Hicks – Birmingham, Alex Nazon – Charleston, Austin Grant – Atlanta Old White, Austin Willis – Furman University, Brandon Aladesuy – Atlanta Renegades, Calvin Storey – Raleigh, Cameron Tompkins – USARS, Cory Truett – Atlanta Old White, Daniel Winiarczk – Atlanta Old White, Diego Lussich – Atlanta Renegades, Enrique Brown-Spence – Woodlands, Eric Woods – Atlanta Old White, Gannon Karena – Atlanta Renegades, Gareth Davies – Clayton, James Wayne – Asheville, Joey McClane – University of Georgia, Joseph Jensen – Life University, Keenan Kayser – University of Tennessee, Lucas Baistrocchi – Atlanta Old White, Matt Fontana – Atlanta Renegades, Mike Nita – Valdosta State University, Nick Brune – University of Alabama, Oliver Hire – Miami Tridents, Patrick Audino – Naples, Patrick Musau – Nashville, Richard Shore – Augusta, Sam Trammel – Atlanta Renegades, Ty Elkins – Charlotte, Zach Blalock – Birmingham, Zach Miller – Southern Pines

USARS Staff:  Rene Daniel – USARS Head Coach, Coaches: Francesco Balsas – Atlanta Old White, Renaldo Arroyo- Valdosta State University, Pete Redmond – Augusta, Shawn Ellis – Morehouse College Manager: Gary Kent – Columbus/Fort Benning President: Kevin Kitto

USA Rugby South Women

Forwards: Amy Crawford (Dallas), Ashley MacKenzie (NOVA), Ashley Prusak (Atlanta), Brittany Chavez (Fort Bragg), Callie Woods (Columbia), Carol Trammel (Eno River), Channelle Cohen (Raleigh), Ericka Everhart (Charlotte), Gracie Martinez (Atlanta), Katie Noriega (U. of Alabama), Katie Smith (Charleston), Mariah Pruitt (Davenport U), Mary Harrison (Cape Fear), Meg Steffes (Atlanta), Rachel Bradley (U of Florida), Tatiana Rubow (unattached)

Backs: Brittany Vegso (Lagniappe), Christina Swift (Atlanta), Courtney Morris (Clemson U), Cyndi Campbell (Atlanta), Amanda Watkins (Charlotte), Jen Moser (Charlotte), Jinnie Pratt (Houston), Kristin Coulston (Knoxville), Kyra Cater (NC State), Lindy Clark (Nashville), Lolita Galdones (Southern Pines), Mandy Reehling (Nashville), Samantha Black (Camp Lejeune), Stephanie Alliev (Minneapolis)

Staff: Chris Martin (Defense Coach), Joel Bonnaud (Attack Coach), Breanne Hudson (Athletic Trainer)

Capital Rugby Union Selects Men Selects: Dante Lopresti (Potomac Exiles), John Henry Reeves (James River), Mo Katz (NOVA), Guy Lopresti (Potomac Exiles), Jack Bonner (Baltimore-Chesapeake), CJ Burke (Norfolk), Sam Ausden (Rocky Gorge), John-Eric Bell (NOVA), Lawrence McClain (Severn River), Michael Medlej (NOVA), Zack Schell (Pittsburgh), Tyler Barberi (Baltimore-Chesapeake), Fred Wintermantel (Norfolk), Sean Hartig (Rocky Gorge), Eric Sweeney (Baltimore-Chesapeake), Jake Humphrey (Norfolk), Eugene Becton (Rocky Gorge), CJ Burns (NOVA), Johan Davis (Potomac Exiles), Luc Desroches (Rocky Gorge), Tito Miranda (Rocky Gorge), Brian Mulloy (NOVA), Nick Kuhl (Rocky Gorge)

Capital Rugby Union Selects Men Development: Romaen Campbell (Raleigh), Mark Fields (Frederick), Kevin Jackson (Rocky Gorge), Patrick Love (Potomac Exiles), Danny Breda (Rocky Gorge), Adam Floyd (James River), TK Kasali (Washington), LeRoi Edwards (Norfolk), Brendan Porter (Potomac Exiles), Devante Wright (Griffins), Chris Frazier (Western Suburbs), Zach Kochin (Pittsburgh), Thomas Demetriou (Washington), Sean McFee (Raleigh), Jacob Estes (NOVA), Gardy Lebon (unattached), John Murray (Washington), Jacob Milchuk (Raleigh), Donald Hairston (NOVA), Junior Sucu (Potomac Exiles), Adam Brubaker (Norfolk), Ethan Ferrick (Rappahannock), Joanel Joseph (Potomac Exiles), Cuyler McCorkindale (Mount St. Mary’s), Justin Owen (Potomac Exiles)

Capital Rugby Union Selects Women Selects: Lacy Ames (Frederick), Stephanie Barros (NOVA), Emily Blease (NOVA), Sam Bottorf (Severn River), Brooke Branson (DC Furies), Blaze Byrd (James River), Kathleen Clement (Severn River), Farrah Douglas (Severn River), Shawn Gatewood (Raleigh), Megan Gilmore (Raleigh), Lisa Jackson (Raleigh), Chloe Jex (DC Furies), Ariel Johnson (NOVA), Saundra Johnson (NOVA), Kristen Maxey (DC Furies), Emma Nelson (Catholic U), Taylor Noel (NOVA), Sierra Parks (NOVA), Gina Reistrup (NOVA), Kay Onyekwere (NOVA), Michelle Schneider (NOVA), Caitlin Steiner (James River), Mikey William (Severn River), Glory Cho (DC Furies)

Capital Rugby Union Selects Women Development: Cat Baker (Norfolk), Julia Chalker (American U), Sarah Cokingtin (NOVA), Mackenzie Davis (Mayland), Victoria Davis (Norfolk), Mikhola Dougher (Norfolk), Donna Dzieman (Norfolk), Sam Golt (James River), Angela Hu (American U), Dianna Jimenez (Maryland), Kelli Kashin (James River), Corey Pagne (George Mason U), Molly Ross (NOVA), Danielle Thompson (Norfolk), Nina Tran (DC Furies), Kati Ursitti (Catholic U), Hannah Whitely (Severn River), Sierra Williams (DC Furies), Hannah Wolfahrt (American U)

Other Articles

DJCoil Rugby articles by Doug Coil are also available on Facebook. Other Social Media sites to follow or subscribe include Twitter, Instagram, and YouTube for interviews.

 

 

48 Shares

About Author

North American Rugby News With A USA Slant