USA Wheelchair Rugby

IWRF 2017 Americas Championship Schedule & Squads

September 3, 2017

IWRF 2017 Americas Championship Schedule & Squads

Photo: International Wheelchair Rugby Federation (IWRF)
Doug Coil
The IWRF Americas Championship will be held at Parque Olimpico in Asunción, Paraguay from September 3-9, 2017. Teams that finish first and second will qualify for the IWRF 2018 World Championship August 4-10 at the Sydney Olympic Park Complex
in Sydney, Australia.
The seven teams competing in the Americas Championship are Argentina (20), Brazil (19), Canada (4), Chile (24), Colombia (18), United States (2) and host nation Paraguay (unranked).
The top four teams following the round-robin will qualify for the semi-final elimination round; 1st Place vs. 4th Place and 2nd Place vs. 3rd Place. Semi-final winners will not only meet in the final, but also qualify automatically for next year’s World Championship in Sydney, Australia. Admission is free and all games will be webcast.
The playing schedule is listed below. For more information, please visit the host website at http://acparaguay2017.maximusproject.org/ and the Maximus Project II on Facebook.
At the IWRF 2018 World Championship, host Australia will be joined by eleven other teams determined through a regional qualification process. Japan qualified as the result of finishing second to Australia at the Asia-Oceania qualifier, while bronze medalist New Zealand and 4th place Korea will be invited to a world qualifier tournament.
The European Qualifier will determine the last of the three zone participants before a final world qualifier tournament is held.

 

IWRF 2017 Americas Championship Schedule & Squads

Teams

  1. United States
  2. Canada
  3. Colombia
  4. Brazil
  5. Argentina
  6. Chile
  7. Paraguay

Tuesday, Sept. 5, 2017

  • 09:00 Opening Ceremony
  • 10:30 Paraguay vs. United States
  • 12:15 Canada vs. Chile
  •  2:00 Argentina vs. Colombia
  • 3:45 Brazil vs. United States
  •  5:30 Paraguay vs. Canada
  • 7:15 Chile vs. Columbia

Wednesday, Sept. 6, 2017

  • 09:00 Brazil vs. Argentina
  • 10:45 Canada vs. Colombia
  • 12:30 United States vs. Chile
  •  2:15 Canada vs. Brazil
  • 4:00 Paraguay vs. Argentina
  • 5:45 Colombia vs. United States

Thursday, Sept. 7, 2017

  • 09:00 Argentina vs. Chile
  • 10:45 Brazil vs. Paraguay
  • 12:30 United States vs. Canada
  •  2:15 Chile vs. Brazil
  • 4:00 Colombia vs. Paraguay
  • 5:45 Argentina vs. Canada

Friday, Sept. 8, 2017

  • 09:00 Colombia vs. Brazil
  • 10:45 United States vs. Argentina
  • 12:30 Chile vs. Paraguay
  •  2:00 2nd vs. 3rd
  • 3:45 1st vs. 4th
  •  5:45  5th vs. 7th
  • 7:15 Chile vs. Columbia

Saturday, Sept. 9, 2017

  • 09:00 6th vs. 7th
  • 2:15 5th vs. 6th
  • 4:00 Bronze Medal Game
  • 5:45 Gold Medal Game
  • 7:30 Awards Ceremony

Americas Championship Squads

United States

  • Chuck Aoki, 3.0, Minneapolis, MN
  • Clayton Brackett, 2.5, Birmingham, AL
  • Jeff Butler, 0.5, Austin, TX
  • Ernie Chun, 2.0, Phoenix, AZ
  • Chad Cohn, 1.0, Tucson, AZ
  • Jake Daily, 3.0, Belleville, IL
  • Joe Delagrave, 2.0, Chandler, AZ
  • Lee Fredette, 1.0, East Moriches, NY
  • Joe Jackson, 1.0, Chandler, AZ
  • Chuck Melton, 2.0, Richview, IL
  • Alejandro Pabon, 2.5, Arlington, TX
  • Josh Wheeler, 2.5, San Tan Valley, AZ

 USA Staff

  • Mandy Goff, High Performance Manager
  • James Gumbert, Head Coach
  • Sue Tucker, Assistant Coach
  • Jim Murdock, Medical/ATC
  • Chuck French, Equipment
  • Sharon Moskowitz, Strength and Conditioning Coach
  • Meg Smith, Sports Psychology

Canada

  • Travis Murao #2
  • Kristen Cameron #3
  • Mike Whithead #8
  • Cody Caldwell #9
  • Trevor Hirschfield #10
  • Fabien Lavoie #11
  • Patrice Dagenais #12
  • Anthony Letourneau #21
  • Branden Troutman #24
  • Shayne Smith #25
  • Mat Debly #31
  • Eric Rodriguez #41
  • Head Coach Patrick Côté
  • Assistant Coach David Willsie

Colombia

  • Manuel Mongua
  • Andrés Charry
  • Carlos Neme
  • Disledy Gonzalez
  • Uriel Rodriguez
  • Paola Martinez
  • Giovanni Vanegas
  • Julián Vargas
  • Cristian Amaya
  • Moises Alonso
  • Fernandez Sairo
  • Jhon Orozco
  • Jhonattan Vargas- Coach
  • Gloria Muñoz -Assistant Coach

Brazil

  • Alexandre Giuriato
  • Julio Braz
  • Daniel Gonçalves
  • José Higino
  • Davison Daniel
  • Rafael Hoffman
  • Davi Abreu
  • Marcilio Nunes
  • Guilherme Camargo
  • Jose Raul Guenther
  • Gilson Junior
  • Julierme Augusto
  • Ana Paula Ramkrapes – Coach
  • Antônio Manoel  – Assistant Coach

Argentina

  • Alejandro Lopez
  • Juan Cruz Bandini
  • Juan Foa
  • Mariano Gastaldi
  • Matias Cardozo
  • Fernando Cañumil
  • Brian Nascimento
  • Lucas Camussi
  • Mauro Castro
  • Juan Manuel Herrera
  • Rodrigo Erdozain
  • Sergio Vera
  • Federico Menini – Coach
  • Mariano Hurtado – Assistant Coach

Chile

  • Alejandro Duran
  • Carlos Novoa
  • Juan Rodríguez
  • Alexis Barraza
  • Flores Cristopher
  • Jonathan Flores
  • Diego Romero
  • Ricardo Díaz
  • Victor Saiz
  • Christian Madariaga
  • Piero Arévalo
  • José Luis Ruiz
  • Pablo Benavides – Coach
  • Sebastián Caballero – Assistant Coach

 

Paraguay

  • Emilio Fleitas
  • Daniel Dacak
  • Francisco Villalba
  • Willian Santacruz
  • Dionisio Diaz
  • Marcos Diarte
  • Carlos Portillo
  • Marco Almirón
  • Claudio Avalos
  • Cesar Campos
  • Mario González -Coach
  • Manuel Gill -Assistant Coach

https://djcoilrugby.com/