Flow Rugby Barbados World 7s

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

December 7, 2016

Flow Rugby Barbados World 7s

15170938_701959779966467_1716111606859230579_n

Photo: Flow Rugby Barbados World 7s

Doug Coil

The Flow Rugby Barbados World 7s is being held December 10-11, 2016 in Trent Playing Field, Holetown, St. James, Barbados. There is an international field of ten men’s and women’s teams competing in two, five team pools.

Each of the teams in the pool will play each other on a round robin basis. Three points are awarded for a win or walkover. In the event of a walkover the score will be listed as a 35-0 result. A draw will be worth 1 points, while a loss zero. The top two teams from each pool will play in the main section on Sunday, while the third, fourth and fifth teams in the pool will play in a round robin plate competition and the top team in each pool then play in the Plate Final.

Men’s Pool A

  • Atlantis (USA)
  • Barbados
  • Esher Golden Lions (England)
  • USA Rugby South Panthers
  • Xhosa Southern Select (Trinidad & Tobago)

Men’s Pool B

  • Defence Force (Trinidad & Tobago)
  • Northeast Academy (USA)
  • Border Reivers (Scotland)
  • Upright Rugby Rogues (Canada)
  • Warriors (Barbados)

Women’s Pool A

  • Apoella Angels (Canada)
  • Atlantis (USA)
  • Barbados
  • Rugby Ecosse Feminin (Scotland)
  • Scion Sirens (USA)

Women’s Pool B

  • Dog River Howlers (Canada)
  • Northeast Academy (USA)
  • Phoenix (USA)
  • Police (Trinidad & Tobago)
  • Toronto Saracens (Canada)

15338773_710100025819109_8751426275501741995_n

Schedule Of Events

Thursday 8th December

6.00 p.m. : Captains, Coaches & Referees Meeting in the Foyer, Time Out Hotel, St. Lawrence Gap, Christ Church.
8.00 p.m. : Fancy Dress Christmas Carol Contest at the Pavilion, Dover Cricket Ground, St. Lawrence Gap, Christ Church

Friday 9th December

2.00 p.m. : Segway Racing Challenge at the Dover Cricket Ground, St. Lawrence Gap, Christ Church.
7.00 p.m. : Managers, Coaches & Referees Cocktail Party at The Old Jamm Inn, St. Lawrence Gap, Christ Church.

Men’s Squads – (Updates as known)

Atlantis: (USA) Matt Hughston, Chris Milledge

Barbados:

Defence Force Rugby Team: was formed in the early 70’s  and is made of Regiment soldiers and Coast Guard sailors (Trinidad & Tobago)

Esher Golden Lions: (England)

Northeast Academy: (USA) Article – 1 Nate Augspurger 2 Joseph Bonano 3 Jared Collinson 4 Vincent Daley 5 Gavan D’Amore Morrison 6 Adnan Kawuma 7 Richard Kirkland 8 Derek Lipscomb 9 Tyrell Moore 10 Michael St. Claire 11 John Sullivan 12 Connor Wallace-Sims Coaches: Sean Horan and Ryszard Chadwick, Manager Tom Clark, Physio Laurel Myers

USA Rugby South Panthers:

Border Reivers: (Scotland)

Xhosa Southern Selects: (Trinidad & Tobago)

Warriors: (Barbados)

Women’s Squads – (Updates as known)

Apoella Angels: (Canada)

Atlantis: (USA) Hannah Gauthreaux (Lindenwood University), Megan Hanson (NOVA), Summer Harris-Jones (Virginia Women’s Rugby), Ariel Johnson (NOVA), Peyton Larus (James River, UVA grad),
Kaelene Lundstrum (Twin Cities Amazons
), Kim Semiglia (Life University), Christina Swift (Life University), Davon Thomas (Lindenwood University), Jessica Turner (Berkeley All Blues), Abby Vestal (ARPTC), Josie Ziluca (San Diego Surfers) Head Coach: Dana Creager, Asst Coach: Billy Nicholas, Manager: Stephiejo Edwards, Media Specialist: Amy Kingsbury

Barbados:

Dog River Howlers: There are 6 capped Howlers*, 4 Canadian and 2 Jamaican national team players , 2 Canadian U20 players and 3 high level Canadian University players .

* Elissa Alaire ( Victoria BC – capped for Canada 7’s and 15’s), * Davine Burton (Victoria BC – capped for Jamaica), * Arielle Dubissette (Toronto Ontario – capped for Canada 7’s and 15’s), Crystal Groves (Jamaica – capped for Jamaica), Arielle Normandin Leclerc  (Montreal Quebec – Canada National Universities Team),  Temitope Ogunjimi (Calgary Alberta – leading try scorer in CIS Canada West), Karen Paquin (Quebec City Quebec – Capped for Canada 7’s( Olympic bronze medalist) and 15’s), Justine Pelletier (Quebec City Quebec – capped for Canada U-20), * Mckenzie Pusch (Edmonton Alberta – capped for Canada U-20), Elisa Sandron (Calgary Alberta – leading scorer in CIS Canada West), * Alaya Scramstad (Lashburn Saskatchewan – Praire Wolfpack U-18), * Natasha Smith (Victoria BC – capped for Canada 15’s), Coaches: Elissa Alaire – Victoria BC, Fabiola Forteza – Quebec City, Karen Paquin – Quebec City Quebec, Managers: Davine Burton – Victoria BC and Leo Lane – Regina Saskatchewan

Rugby Ecosse Feminin: (Scotland)

Northeast Academy: (USA) Article – 1 Amanda Berta 2 Sarah Buonopane 3 Corinne Heavner 4 Emily Magee 5 Deanna Nash 6 Kat Ramage 7 Morgan Roberts 8 Jenn Salomon 9 Francesca Sands 10 Claire Stingley 11 Miranda Wakimoto 12 Darlene Walko-Siua Coaches: Steve Lewis, Tom Feury, Gary Heavner Manager: Tom Clark Physio: Laurel Myers

Phoenix: (USA): Kris Hall (Capt.), Gina Steffano (VC), Jamie Doone, Jonelle Francios, Rayehanna Salkey, Abby Solaum, Kat Scheerer, Cyndi Campbell, Kim Tran, Courtney Jessamy, Shay Villeneuve, Jinnie Pratt

Police: (Trinidad & Tobago)

Scion Sirens: (USA)

Toronto Saracens: (Canada)

https://djcoilrugby.com/

Share.

About Author

North American Rugby News With A USA Slant