#Rugby

Olympic Men’s & Women’s Rugby Sevens Squads

July 19, 2016

Olympic Men’s & Women’s Rugby Sevens Squads

12814630_949985875088581_5435084004752976145_n

Doug Coil

Olympic Men’s Rugby Sevens

Men’s – 9-11 August (seeding in brackets)
Pool A: Fiji (one), USA (six), Argentina (seven), Brazil (12)
Pool B: South Africa (two), Australia (five), France (eight), Spain (11)
Pool C: New Zealand (three), Great Britain (four), Kenya (nine), Japan (10)

Men’s Rugby Sevens Summer Olympic Schedule

USA Pool Matches +
  • Argentina – August 9 Noon ET
  • Brazil – August 9 5pm ET
  • Fiji- August 10 at 12:30pm ET
  • Quarterfinal – August 10 4pm or 5pm ET
  • Semi-Finals August 11 – 1:30pm & 2pm ET
  • Bronze – August 11 at 5:30pm ET
  • Gold – August 11 at 6pm ET

Olympic Rugby Sevens Men’s Pool A

Fiji Men: Apisai Domolailai, Jasa Veremalua, Josua Tuisova, Kitione Taliga, Leone Nakarawa, Samisoni Viriviri, Savenaca Rawaca, Semi Kunitani, Jerry Tuwai, Vatemo Ravouvou, Viliame Mata, Osea Kolinisau (captain), Coach Ben Ryan

Traveling reserve: Masivesi Dakuwaqa

USA Men: Perry Baker, Danny Barrett, Garrett Bender, Andrew Durutalo, Nate Ebner, Madison Hughes, Carlin Isles, Folau Niua, Ben Pinkelman, Zack Test, Maka Unufe, Chris Wyles

Traveling Reserves: Three will be selected from Nate Augspurger, Will Holder, Martin Iosefo, Thretton Palamo and Shalom Suniula prior to leaving for Brazil.

Coaches +: Mike Friday (Head coach), Chris Brown (Ass’t coach), Phil Greening (Ass’t coach), Brian Green (physiotherapist), Paul Goulding (video analyst), Sarah Sall (massage therapist), Dr Eric Test (team doctor), Nick Tricarico (team manager)

Argentina Men: Santiago Alvarez, Juan Pablo Estelles, Rodrigo Etchart, Bautista Ezcurra, Juan Imhoff, Fernando Luna, Matías Moroni, Axel Muller, Gastón Revol (capt.), Javier Rojas, Franco Sábato, Germán Schulz, Coach Santiago Goméz Cora

Brazil Men: Lucas Duque (captain), André Silva, Arthur Bergo, Daniel Sancery, Felipe Sancery, Felipe Silva, Gustavo Albuquerque, Juliano Fiori, Laurent Bourda-Couhet, Martin Schaefer, Moisés Duque, Stefano Giantorno, Coach Andrés Romagnoli

Olympic Rugby Sevens Men’s Pool B

South Africa Men: Kyle Brown (captain), Tim Agaba, Philip Snyman, Werner Kok, Dylan Sage, Kwagga Smith, Rosko Specman, Cheslin Kolbe, Cecil Afrika, Justin Geduld, Juan de Jongh, Seabelo Senatla

Traveling reserves: Chris Dry, Francois Hougaard

Coaches +: Neil Powell (Head Coach), Ashley Evert, Renfred Dazel, Allan Temple-Jones

Australia Men: Nick Malouf, Jesse Parahi, Henry Hutchison, Lewis Holland, James Stannard, Con Foley, Cameron Clark, Pat McCutcheon, Ed Jenkins (captain), Allan Fa’alava’au, John Porch, Tom Cusack, Coach Andy Friend

France Men: Jérémy Aicardi, Steeve Barry, Terry Bouhraoua (captain), Julien Candelon, Damien Cler, Manoël Dall Igna, Vincent Inigo, Pierre-Gilles Lakafia, Jonathan Laugel, Stephen Parez, Virimi Vakatawa, Sacha Valleau, Coach Frédéric Pomarel

Traveling Reserves: Jean-Baptiste Mazoue, Sofiane Guitoune

Spain Men: Javier Carrión, Pablo Feijoo, Igor Genua, Francisco Hernández, Ángel López, Joan Losada, Ignacio Martín, Pol Pla, Marcos Poggi, César Sempere, Matías Tudela, Iñaki Villanueva, Coach José Ignacio Incháusti

Traveling Reserves: Pablo Fontes, Víctor Sánchez

Olympic Rugby Sevens Men’s Pool C

New Zealand Men: Scott Curry (captain), Sam Dickson, DJ Forbes, Akira Ioane, Rieko Ioane, Gillies Kaka, Tim Mikkelson, Augustine Pulu, Teddy Stanaway, Regan Ware, Joe Webber, Sonny Bill Williams, Coach Gordon Tietjens

Traveling reserves: Sione Molia, Lewis Ormond

Great Britain Men: Mark Bennett, Dan Bibby, Phil Burgess, Sam Cross, James Davies, Alex Davis, Ollie Lindsay Hague, Tom Mitchell (captain), Dan Norton, James Rodwell, Mark Robertson, Marcus Watson, Coach Simon Amor

Traveling reserves: Luke Treharne, Ruaridh McConnochie

Kenya Men: Biko Adema, Willie Ambaka, Andrew Amonde (captain), Oscar Ayodi, Collins Injera, Humphrey Kayange, Augustine Lugonzo, Bush Mwale, Billy Odhiambo, Samuel Oliech, Dennis Ombachi, Oscar Ouma

Coaches +: Benjamin Ayimba (head coach), Paul Murunga (assistant coach), Lameck Bogonko (physio), Geoffrey Kimani (strength & conditioning coach), Newton Ong’alo (manager)

Japan Men: Kameli Seojima, Yusaku Kuwazuru (captain), Lote Tuqiri, Katsuyuki Sakai, Shohei Toyoshima, Lomano Lemeki , Masakatsu Hikosaka, Kazushi Hano, Teruya Goto, Yoshitaka Tokunaga, Kenki Fukuoka, Kazuhiro Goya, Coach Tomohiro Segawa

Olympic Women’s Rugby Sevens

Women’s – 6-8 August (seeding in brackets)
Pool A: Australia (one), USA (six), Fiji (seven), Colombia (12)
Pool B: New Zealand (two), France (five), Spain (eight), Kenya (11)
Pool C: Canada (three), Great Britain (four), Brazil (nine), Japan (10)

Women’s Rugby Sevens Summer Olympic Schedule

USA Pool Matches +
  • Fiji – August 6 Noon ET
  • Colombia – August 6 5pm ET
  • Australia – August 7 at 12:30pm ET
  • Quarterfinal – August 7 4pm or 5pm ET
  • Semi-Finals August 8 – 1:30pm or 2pm ET
  • Bronze – 5:30pm ET
  • Gold 6pm ET

Olympic Women’s Rugby Sevens Pool A

Australia Women: Shannon Parry (co-captain), Sharni Williams (co-captain), Nicole Beck, Gemma Etheridge, Emma Tonegato, Evania Pelite, Charlotte Caslick, Chloe Dalton, Amy Turner, Alicia Quirk, Emilee Cherry, Ellia Green, Coach Tim Walsh

USA Women: Bui Baravilala, Ryan Carlyle, Lauren Doyle, Joanne Fa’avesi, Carmen Farmer, Victoria Folayan, Kelly Griffin (captain), Jessica Javelet, Kathryn Johnson, Alev Kelter, Jillion Potter, Richelle Stephens

Traveling Reserves: Cheta Emba Meya Bizer and Nicole Heavirland

Coaches +: Richie Walker (Head Coach),  Pete Steinberg, (Ass’t Coach), Jared Siegmund (Strength Coach), Nicole Titmas (Physio), Andrew Locke (Video Analyst), Dr. Lisa Bartoli (Team Doctor), Emilie Bydwell (Team Leader), Alex Magleby (Director of Rugby)

Fiji Women:  Asena Rokomarama, Lavenia Tinai, Litia Naiqato, Luisa Tisolo, Merewai Cumu, Raijieli Daveua, Rebecca Tavo, Rusila Nagasau, Timaima Ravisa, Tima Tamoi, Viniana Riwai, Ana Roqica (captain), Coach Chris Cracknell

Traveling reserve: Jiowana Sauto

Colombia squad: Alejandra Betancur (captain), Solangie Delgado, María Camila Lopera Valle, Katherinne Medina, Nicole Avecedo, Sharon Acevedo, Guadalupe López, Estefanía Ramírez, Isabel Cristina Romero Benítez, Laura González, Laura García, Ana Ramírez.

Olympic Women’s Rugby Sevens Pool B

New Zealand Women: Shakira Baker, Kelly Brazier, Gayle Broughton, Theresa Fitzpatrick, Sarah Goss (captain), Kayla McAlister, Huriana Manuel, Tyla Nathan-Wong, Terina Te Tamaki, Ruby Tui, Niall Williams, Portia Woodman, Coach Sean Horan

Traveling reserves: Michaela Blyde, Shiray Tane

France Women: Audrey Amiel, Pauline Biscarat, Camille Grassineau, Lina Guérin, Elodie Guiglion, Fanny Horta (captain), Shannon Izar, Caroline Ladagnous, Jade le Pesq, Marjorie Mayans, Rose Thomas, Jennifer Troncy, Coach David Courteix

Traveling Reserves: Jessy Tremouliere, Christelle le Duff, Lauriane Lissar

Spain Women: Berta Garcia, Paula Medin, Angela Del Pan, Patricia Garcia, Marina Bravo, Elisabet Martinez (captain), Barbara Pla, Amaia Erbina, Maria Casado, Vanesa Rial, Iera Echebarria, Maria Ribera, Coach José Antonio Barrio

Traveling Reserves: Irene Schiavon, Lourdes Almeda

Kenya Women: Catherine Abilla (captain), Linet Arasa, Sheila Chajira, Celestine Masinde, Rachael Mbogo, Janet Okelo, Philadelphia Olando, Irene Otieno, Stacy Otieno, Janet Owino, Camilyne Oyuayo, Doreen Remour

Olympic Women’s Rugby Sevens Pool C

Canada Women: Britt Benn, Hannah Darling, Bianca Farella, Jen Kish (captain), Ghislaine Landry, Megan Lukan, Kayla Moleschi, Karen Paquin, Kelly Russell, Ashley Steacy, Natasha Watcham-Roy, Charity Williams

Coaches +: John Tait (Head Coach), Sandro Fiorino (Ass’t Coach), Sandeep Nandhra (Athletic Therapist), Matt Tyler (Athletic Therapist), Tyler Goodale (Strength & Conditioning), Callum Morris (Analyst), Kirsten Barnes (Mental Performance Coach), Meaghan Howat (Manager)

Great Britain Women: Claire Allan, Abbie Brown, Heather Fisher, Natasha Hunt, Jasmine Joyce, Katy Mclean, Emily Scarratt (captain), Alice Richardson, Emily Scott, Danielle Waterman, Joanne Watmore, Amy Wilson-Hardy. Coach Simon Middleton

Traveling reserves: Megan Jones, Kay Wilson

Brazil Women: Paula Ishibashi (captain), Amanda Araújo, Beatriz Futuro, Claudia Teles, Edna Santini, Haline Scatrut, Isadora Cerullo, Júlia Sardá, Juliana Esteves, Luiza Campos, Raquel Kochhann, Tais Balconi, Coach Chris Neill

Japan Women: Yuka Kanematsu, Chiharu Nakamura (captain), Ayaka Suzuki, Ano Kuwai, Marie Yamaguchi, Makiko Tomita, Chisato Yokoo, Kana Mitsugi, Noriko Taniguchi, Yume Okuroda, Mio Yamanaka, Mifuyu Koide. Coach Keiko Asami

Reserve players: Aya Takeuchi, Keiko Kato

https://djcoilrugby.com/

Leave a Reply